Ufak Çocukları Diş Hekimine Götürmek İçin Nedenler

Aileler genellikle küçük çocuklarını diş hekimine götürmek hep geri durur. Ufak çocuklarda yaşanan diş sorunları aileler tarafından genellikle pek dikkate alınmayarak, çocuğun diş sağlığını hep gölgede bırakılmıştır.

 

 

Nasıl olsa yenisi çıkacak mantığı ile düşünen aileler büyük hata içinde olabilirler. Nitekim yeni dişler çıkacak olsada ağız içi ve diş sağlığı hakkında bilgi edinme, kontrol ettirme önem taşımaktadır.

İşte ufak çocukları diş hekimine götürmek için nedenler ;

  1. Dişler ağızda görünmeye başladıktan sonra bir anda çürümeye geçebilirler. 6 aylık bir bebekte diş çürükleri görülebilir. Bu gibi vakalara biberon çürüğü ve erken çocukluk çağı çürüğü de denir. Bu tip durumlarda çocuğun uzman bir hekime götürülmesi şarttır.
  2. CDC (Center for Disease Control) merkezi son 10 yılda ufak çocuklarda diş çürüğü oranın giderek arttığı duyurmuştur ve çocukların mutlaka muayene edilmesini öngörmüştür.
  3. Küçük çocukları uzman hekime götürmek bir çok dental sorunların önüne geçebilir. Diş hekimine gidin ve gerekli kontrolleri yaptırın.
  4. Dental sorunlar mevcut ise uzman hekim tarafından erken teşhiş konulabilir ve erken önlem alınarak, zamanında tedaviye başlanabilir. Bu sayede çocuğunda rahatlaması sağlanır.
  5. Küçük yaşta diş hekimi ile tanışmış çocuklar, ilerleyen dönemlerde artık doktordan korkmazlar ve severek kontrollerini yaptırırlar.
  6. AAPD (American Academy of Pediatric Dentistry) 1 yaşında küçük çocukların mutlaka diş hekimine götürülerek kontrollerinin yapılmasını öngörmektedir.
  7. 3 yaşın altındaki çocukların pediatrik diş hekimlerindeki kontrolleri genellikle ücretsiz yapılmaktadır. Aileler bu sayede kontrol amaçlı çocukları güvenle götürebilirler.

Çocukları asla pediatrik diş hekimlerine götürmekten kaçınmayın. Erken götürüp kontrollerini yaptırmak hem ağız hemde diş sağlığı açısından ileriye dönük olarakta büyük önem arz ediyor. Ayrıca ailelerde çocuğu nasıl tutacaksınız, nasıl kontrol edeceksiniz gibi sorular takılmış olabilir. Genellikle kontroller bir kaç dakika sürer ve çocuk asla sıkıntı çekmez.