Çorap İle Uyumak Doğru mu ?

Bir çok kişinin çorap ile uyumak doğru mu? sorusuna kendilerince ürettikleri teoriler mevcuttur. Yıllarca dinen doğru olunmadığı yönünde belirtilen görüşler kulaktan kulağa dolaşmıştır. Fakat sadece dini konular için değil, birde olayı sağlık açısından ele alındığında, çorap ile uyumanın aslında bazı problemlere yol açabileceği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

 

Çorap ile uyumak, çopraplarda bulunan lastik yapısının uzun süreli ayakta kalması nedeniyle baskı uygulamasına yol açıyor ve baskı sonucu ”periferik” dolaşımına etki ediyor. Periferik dolaşımı, yani kan akışı ise baskı sonucunda dolaşımda bozukluklar yaşıyor.

Çorap ile uyumak yine derinin ciddi kurumasını sağlayabilir ve uzun süreli durumlarda tırnak şekillerinin bozulmasına yol açabilir.  Ayrıca çorapla yatıldığı taktirde, ayaklarda terleme olacağı ve ayakların havasız kalacağı için mantar enfeksiyonunun da oluşmasına zemin hazırlıyor.

Alerjik sorunları ortaya çıkarabilir ;

Çorapta kalan detarjan kimyasalları, çorabın uzun süre ayakta kalması durumunda alerjik egzemalara yol açabilir. Çorap ile derinin sürekli temas halinde kalması ayaklarda kaşıntı, kızarmalar ve kepeklenme gibi egzema belirtilerini gösterebilir.

Tavsiyeler ;

Geceleri yatağa girmeden mutlaka çorapları çıkarmanız uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Ayrıca ayakkabı içine giymek istediğiniz çorapları, pamuklu seçin ve çorapları sık sık değiştirin. Her gün temiz farklı çoraplar giyin. Çoraplar yıkandıktan sonra çok iyi durulanmalı. Ayaklar nemli iken asla çorap giyilmemeli.