Saç Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

Günümüzde kadın erkek hemen her yaştan pek çok bireyi etkileyen saç dökülmesi sorununun çözümü kimi zaman uzun bir tedavi sürecinden geçilmesini gerektirir, kimi zamansa alınacak ufak önlemlerle üstesinden gelinebilecek seviyededir. Bu ayrımı yapabilmek için ise saç dökülmesinin nedenleri konusunda bilgi sahibi olmak, kişiye özgü sebepleri (genetik faktörler, stres düzeyi vb.) belirlemek ve doğru tedavi yöntemine karar vermek gerekir. Bu açıdan saç dökülmesine karşı belli bir tedavi ya da yavaşlatma yöntemi uygulanmadan önce bir doktora başvurmakta fayda vardır. Ancak saç dökülmesinin henüz en erken aşamaları yaşanıyorsa ya da konunun uzmanı bir kişiden destekleyici yöntemlerin uygulanabileceği yönünde onay alınırsa saç çıkaran bitkisel yağlar konusunda bilgi edinmek ve bunlardan yararlanmak yerinde olacaktır.

Doğada bulunan kimi bitkilerin yağları saç köklerini uyaran, temizleyen ve yeni saç oluşumunu hızlandıran özellikleriyle saç dökülmelerine karşı destekleyici tedavi araçları olarak kullanılabilirler. Saçlarında herhangi bir dökülme problemi olmayan kişilerin bile saç bakımı amacıyla zaman zaman kullandıkları çam terebentin, sarımsak, ısırgan otu gibi bitkilerden elde edilen bitkisel yağlar bu konuda zaman zaman oldukça etkili olabilmektedirler. Aşağıda etkilerini ve kullanım biçimlerini kısaca açıklayabileceğimiz saç dökülmesini engelleyen yağlar aktarlarda ve büyük marketlerde kolaylıkla bulunup uygun fiyatlara temin edilebilirler.

Sarımsak Yağı: Sakal ya da bıyıklarının yeterince hızlı ya da gür çıkmadığından şikayet eden erkeklere bu bölgelerine jilet vurup bir süre gece yatmadan önce sarımsak sürmelerinin önerildiğini hepimiz duymuşuzdur. Çağlardır dile getirilen ve uygulanan bu önerinin nedeni sarımsağın içindeki kimi maddelerin saçlı deriyi uyarması ve yeni saç oluşumunu hızlandırmasıdır. Ancak günümüzde saç uzatmak ya da yeni saç çıkarmak için saçları tamamen kazıtıp baş derisini her gün sarımsakla ovalamak pek de pratik bir yöntem değildir. Saç dökülmesine karşı sarımsağın faydalarından yararlanmak isteyenler bunun yerine sarımsak yağı kullanabilirler. 2 yemek kaşığı kadar sarımsak yağını bir kase suyla karıştırıp parmaklarınız yardımıyla saçınıza yedirmeniz ve ardından 2 saat kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Eğer sarımsak yağının saçınızda koku bırakabileceğinden endişeleniyorsanız kullandığınız şampuanın içine 2-3 damla kadar hoş kokulu çiçek ya da meyve yağı eklemeniz yerinde olur.

Çam Terebentin Yağı: Listemizin ikinci sırasında yer alan ve oldukça etkili bir saç bakım ürünü olan çam terebentin yağı ağırlıklı olarak saçlarının daha hızlı ve sağlıklı uzamasını isteyen hanımlar tarafından şampuan ve saç kremlerine karıştırılarak kullanılmaktadır. Şampuan ve saç kremlerinin saçlı deride bıraktıkları kimyasal kalıntıları temizleyip bölgeyi arındıran ve saç köklerini uyaran bu yağ saç dökülmesine karşı da aynı şekilde kullanılabilir.

Badem Yağı: Saç bakımı ile ilgili hemen her maske ve kür tarifinde karşımıza çıkan badem yağı bu konuda gerçekten mucizevi etkilere sahiptir. Uçucu yapısı ve yumuşatıcı özelliğiyle saçlarda oldukça iyi bir etki bırakan bu yağ tek başına kullanılabileceği gibi diğer saç bakım yağları ile de karıştırılabilir. Örneğin listemizde yer alan çam terebentin ve sarımsak yağları bir miktar suyun için badem yağıyla birlikte seyreltilip saça uygulanırlarsa etkileri çok daha kısa zamanda görülecektir. Badem yağının saç derisini rahatlatan yapısı diğer yağların ve bakım ürünlerinin faydalarının daha hızlı ve etkili biçimde görülmesine olanak verdiği gibi yeni oluşan saçların da dökülmeye daha az meyilli olmalarını sağlamaktadır.