Hemoroidin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Halk arasındaki adıyla basur ya da mayasıl olarak bilinen hemoroit, anüste bölgesindeki toplardamarların artan basınç sayesinde genişleyerek damarın dışarı çıkmasıdır. Bu dışarı çıkan damarlar,zaman geçtiği sürece ağrıya, kaşıntıya, tahriş ve kanamaya sebep olurlar. Halk arasında yaygın olarak görülür ve ortalama yaş olarak 50 yaş üstü rahatsızlığıdır. Aşırı kilo, ıkınma, öksürme gibi durumlarda oldukça sık görülür.

Hemoroit Neden olur?

Hemoroidin bilinen birçok nedeni olmakla birlikte en çok rastlanan nedeni kabızlık, uzun süre kendinizi sıkarak ıkınma ve tuvalette gereğinden uzun zaman geçirilmesi gelmektedir.

  • Kabızlık genel olaraklif bakımından zengin yiyeceklerin çok az tüketilmesi veya yeterince sıvı tüketilmemesidurumuna bağlı olarak dışkının sertleşmesidir.Büyük tuvaletin zor yapılmasından ötürü ıkınma meydana gelir.Bu ıkınmanın şiddeti anüsteki basıncıarttırarakhemoroite neden olur.Kabızlığı önlemek için bol sıvı almalı, sebze, meyve ve lifli gıdalar ise bolca tüketilmelidir.
  • Hemoroitin nedenlerinden bir diğeri de aşırı kilolu olmaktır. Aşırı kilolu kişilerde anüse yakın olan bölgedeki damarların üstündeki basınç normal kilolulardaki basınçtan daha yüksek olur. Bu durum da zamanla hemoroite neden olmaktadır.
  • Hamilelik ise basurun bir diğer oluşma nedenidir.Hamile kadınlarda pelvik damarlar üzerindeki basıncın gün geçtikçe artması sebebiyle bu damarlar normalden fazla şişerek hemoroide neden olmaktadır. Hamilelik süresince uzun süre oturmak, tuvalette uzun süre vakit geçirmek hemoroit için kaçınılmaz sebeplerdendir.
  • İshal hemoroide neden olan etkenler arasında yer almaktadır.İshal olduğunuzda dışkınız yumuşak olmasına rağmen sıkça dışkı geçişi damarlarda tahrişe neden olduğu için hemeroid oluşumuna sebep olabilir. Tahriş olan damarlar bir süre sonra hastalık oluşumuna sebebiyet verebilir.
  • Genetik faktörleriniz de hemoroid oluşumunda etkili olabilir.Mesala anne ve babnızda sıklıkla hemoroid yaşanıyorsa sizindehemoroid olma riskiniz oldukça yüksektir. Fakat biyolojik faktörler her zaman işlemez ve bu kesinlikle hemoroidolacağınız anlamına gelmez.
  • Ters ilişki sırasında anüste yırtıklar oluşabilir.Bu anüs yırtıkları ve oluşan tahrişler ilerde hemoroidoluşumda katkısı olabilir.

Hemoroid Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hemoroidgünlük yaşamınızı son derece olumsuz etkileyen ve ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Hemoroid çeşitli uygulamalar ve yöntemler sayesinde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hemoroid tanısı için rektal muayene ve anoskopiyapılması gerekmektedir. Hemoroid tedavisi için genel olarak cerrahi müdahaleye gerek kalmaz.