Dekorasyonda Işıklandırma Çağı

Aydınlatma mimari ve estetiğin dışında günlük yaşamın da en önemli unsurlarından biridir. Kelime köküne inecek olursak aydınlık karanlığın yokluğu olarak tanımlanabilmektedir. İnsanlığın varolduğu çağlardan günümüze aydınlatma farklı tekniklerle ve boyutlarla günlük hayatta büyük önem teşkil etmiştir.

İlk çağlarda doğal ışıklandırmanın temel yapı taşı olan Güneşten yararlanılırken tarihle ve teknoloji ile birlikte aydınlatma da evrim geçirmiştir.Doğal aydınlatma şüphesiz önemini korumasına karşın her mekanın Güneş ışığından yeteri kadar yararlanabilmesi bazen mümkün olmayabilmektedir.

Bu gibi durumlarda yapay ışıklandırma ya da hepimiin bildiği üzere temel olarak ampullerden yararlanılmaktadır. Ancak insan estetik kaygısı güden bir varlık olduğundan ışıklandırmadan haz alabilmek için onu kendi arzuları doğrultusunda değişime uğratır. Dekorasyonda ışıklandırma burada devreye girmektedir.

              Dekorasyonda ışıklandırma yaşadığınız ortamı kendi zevklerinizi okşayacak biçimde kurmanıza olanak sağlayacaktır. Dekorasyonda doğal aydınlatmadan ziyade yapay adınlatmalar ön plana çıkmaktadır ancak yapay aydınlatmalar kendi içinde genel, lokal ve vurgu olmak üzere 3 temel bölüme ayrılmaktadırlar.

 

Genel aydınlatma adı üzerinde mekana genel olarak temel ışık ihtiyacını sağlayarak gölge sayısını en aza indirgemektedir. Bunun için herhangi bir avize yahut lamba odanızın dekorasyonu, şekli ve büyüklüğüne göre yeterli olacaktır. Işığın rengi ve şiddeti de kullanıcının isteği doğruştusunda değiştirilebilir.

Lokal aydınlatma evinizin bir bölümünü aydınlatmakla görevlidir. Daha çok çalışma odalarında ve banyolarda kullanılırlar. Minik abajurlar, banyo aynası kenarlarını kaplayan ledler örnek olarak sunulabilir.

Vurgu aydınlatma ise evinizin herhangi bir bölümünü veya nesneyi vurgulamak için kullanabileceğiniz aydınlatma türüdür. Evinizdeki o muhteşem tablonun farkedilmediği için mutsuz mu hissediyorsunuz? Çözüm gayet basit.

Vurgu aydınlatmanın iskeleti olarak bilinen vurgu spot ışıklarıyla açısal şekilde ayarlanan ışığın tablonun direk üzerine düşecek şekilde kullanmanızla sorun ortadan kalkacaktır. Vurgu aydınlatmada spotun yanında bütçenizi sarsmayacak araçlardan bir diğeri de mumlardır. Bu nedenle ekonomik olarak vurgu aydınlatmayı da evinizin herhangi bir köşesinde kullanabilirsiniz.

Doğru aydınlatmayla evinizin gerçek potansiyelini ortaya çıkarabilir, ve hatta olduğundan büyük görünmesine yardımcı olup, değerini artırabilirsiniz. Yine de tüm bu dekorasyonları sağlarken abartıdan kaçınmalı, evinizde ışık kirliliği oluşturmamaya özen göstermelisiniz. Unutmayın, doğru aydınlatma yaşamınızın kalitesini artırmakla kalmayıp psikolojik olarak rahatlamanıza da katkı sağlayacaktır.