Dar Alanları Dekore Ederken Yapılan 7 Büyük Hata!

Küçük odalarınızı daha büyük ve ferah şekilde dekore etmek istiyorsanız bu hatalara dikkat etmelisiniz!

Dekorasyon doğru uygulandığında, bir büyüyü andıracak sonuçlar doğurabiliyor. Doğru taktikler küçücük bir odayı kocaman ve ferah gösterebilirken, yanlış uygulanan dekorasyon teknikleriyle geniş alanları da bir kalabalığa dönüşmüş halde bulmak mümkün.

Bu hatalara düşmediğiniz takdirde bu küçük odayı, favori yaşam alanınız ilan edebilirsiniz:)

Üzerinde rahatça oynayabilmek lüksü…

Alan küçük olduğunda büyük desenli duvar kağıtlarını kullanmak daha az zahmetli ve daha ucuza mal oluyor. Fakat büyük baskılı desenler, zaten küçük olan odanızı daha dar göstermekten başka bir işe yaramayacaktır.
Daha düz kağıtları seçebilirsiniz. Koltuklarınızı da düz renk ya da küçük baskılı desenlerden oluşan kumaşlarla döşetmenizi öneririz.

Eşya miktarı konusunda kararsızlık
Özellikle küçük alanlarda seçeceğiniz mobilyalar oldukça önemlidir. Çok fazla eşya bulundurmamak tam anlamıyla doğru bir yaklaşım olmayabilir.
Bu küçük, sevimli odanızı; mobilyalarınızı doğru yerleştirdiğiniz ve küçük parçalar seçtiğiniz sürece -miktarı abartmadan:)- dilediğiniz kadar eşyayla doldurabilirsiniz.

Yanlış planlama
Öncelikle bu odayı ne olarak kullanacağınız oldukça önemli. Yemek odası mı, bebek odası mı, dinlenme odası mı, çalışma odası mı? Hangisine karar verdiğinizin pek de bir önemi yok, ama önemli olan; seçtiğiniz eşyaları odanın amacına uygun seçmek.

Zaten küçük bir odayı hem dinlenmek, hem çalışmak için kullandığınızda eşyaların kalabalığı odayı olduğundan küçük gösterecek ve bu da sizin için verimli olmayacaktır.

Yerler ve duvarlara gereken özeni göstermemek
Aydınlık döşemeler ve aydınlık duvarlar otomatik olarak odanın gözünüze daha büyük gözükmesini sağlayacaktır.

Küçük mobilyalar seçmek gerektiği yanılgısı
Koyu renklerde birkaç büyük mobilya da odanızı olduğundan büyük göstermeye yetecektir. Ancak tercihinizi bu yönde yaptığınız takdirde mobilyaları sade ve az sayıda seçmeniz gerekmekte.

Beyaza mahkum duvarlar…
Küçük odalarınızı illa beyaza boyamak zorundasınız diye bir kural yok. Koyu ya da isteğinize göre açık bir griyle de sevimli ve ferah bir odaya kavuşabilirsiniz.

Aydınlatmaya gerekli özeni göstermemek…
Tüm bunların bir göz yanılması olduğunu düşünecek olursak, küçük bir odayı olduğundan büyük göstermede en önemli rolü aydınlatmanın üstlendiğini söyleyebiliriz.

Biraz ışık oyunu bu esnada işinizi görecektir, ayaklı lambalar ve açık sarı tonları tercih edebilirsiniz.