STRESSİZ BİR YATAK ODASI İÇİN…

Stressiz bir yatak odası için birkaç ipucu…

 Temiz tutun: Odanızın temiz ve düzenli olması şart… Yatak odanızda tüm kıyafetlerinizi kaldırın. Okuduğunuz kitaplar için bir kitaplık yapın. Kullandığınız tüm eşyaları yerlerine yerleştirin ve etrafta fazla eşya bırakmayın.
11-yatak-odasi-pencere

Çiçek kokusu: Ofiste bir arkadaşınız çicek getirdiğinde kendinizi daha iyi hissetmiyor musunuz? Aynı rahatlamayı yatak odanızda da hissedebilirsiniz. Böylece çicek kokuları arasında daha rahat uykuya dalabilirsiniz.

 papatya-cicek-yatak-sli

Esans kullanın: Aromaterapide kullanılan bazı kokuların stres azalttığı biliniyor. Siz de yatak odanıza bu kokulardan koyabilirsiniz. Bunun için birkaç yol izleyebilirsiniz. Ampulun üzerine sevdiğiniz uçucu bir yağdan birkaç damla koyun. Ampul ısındığında koku odaya yayılacaktır. Ya da uçucu yağlar ve kurutulmuş bitkilerden bir karışım hazırlayabilirsiniz. Suya birkaç damla uçucu yağdan ilave edin. Sprey şişesiyle odanıza sıkın.

Rahatlatıcı kokular; Bergamot, papatya, lavanta, limon, mercanköşk, portakal çiçeği esansı, portakal, sandal ağacı, kediotu ve ylang-ylang’dır.

 Papatya-KokusuEsansı-Faydaları

 Mavi tonlarını seçin: Bilim adamları mavi rengin otonom sinir sistemini etkilediğini belirtiliyorlar. Mavi kalp hızı ve kan basıncını düşürüyor. Renk terapistleri de mavinin sakinleştirici, rahatlatıcı etkiye sahip olduğunu ve uyku için sakinliğe yardımcı olduğunu belirtiyorlar.

Yatak odanızda mavi renk istemiyorsanız bile mavinin tonlarından birini seçebilirsiniz. Eğer mavi boya hiç istemiyorsanız, mavi veya tonlarında yorgan, battaniye, yastık veya kilim kullanabilirsiniz.

Dekorasyonda Mavi Beyaz Renk Şeması 4

Bilgisayar bulundurmayın: Feng shui ruhsal öz ve fiziksel çevre arasındaki uyumu sağlamayı hedeflemektedir. Bu antik disiplinin göre, bir odanın elemanlarının doğru konumlandırma istenen enerji akışını ve denge oluşturur. Buna göre, yatağınızı her zaman kapının karşısına konumlandırın. Böylece başucunuzda bulunan pencereden sabah enerjisini alabilirsiniz. Yatak odanızda kesinlikle çalışma masası ve bilgisayar bulundurmayın.

a-light-bedroom-affects-breast-cancer-therapy-negatively-85