Dekorasyonda Rahatlatıcı Renkler

Renklerin psikoloji üzerinde bıraktığı etki bilimsel bir gerçek.

Renklerin beyin üzerinde bıraktığı etkiyi dikkate alarak evinizin renklerini seçmeniz size daha huzurlu bir ortam sağlar.

Mobilya ve duvarlarınızın renk uyumuna ve hangi renklerin hangi tonlarını kullanmanız gerektiğine dair ip uçları bu yazımızda.

kırmızı koltuk

Sıcak bir renk olan kırmızı, insan gözünün algıladığı ilk renk. Uyarıcı bir renk olması nedeniyle, kullanacağınız kırmızı tonuna dikkat edin. Evinizde kırmızıyı dengeli bir şekilde kullanmanızı öneriyoruz. Yoğun kullanılması halinde eviniz bir Hitchcock filmi setini andırabilir. Odanızda özellikle fark edilmesini istediğiniz bir ayrıntıyı veya eşyayı kırmızıya boyamanızı öneririz.

acık sarı dekorasyon

Sıcak bir renk olan sarı mutluluk verici etkisiyle biliniyor. Sakinleştiren bir renk de olan sarıyı evinizde özellikle açık renk ahşap mobilyalarla kullanabilirsiniz. Koyu renk ahşap mobilyalı bir odaya neon sarısı perdeler asmanız odanızı daha iç açıcı hale getirecektir. Sarıyı kullanırken koyu tonlarından kaçının. Sarının koyu tonlarının gerginliğe neden olduğunu biliyor muydunuz?

544145_550582145022313_1293827838_n

Farklı ruh hallerine sürükleyebilen mavi, dekorasyonda rahatlatıcı bir etkiye sahip. Açık mavi tonlarında boyayacağınız bir yatak odası bulutlarda uyuma hissi verebilir. Filli Boya iç cephe kartelasından Yağmur Damlası veya Buzul renklerinden birini kullanabilirsiniz. Ancak evinizde koyu maviden kaçının. Koyu mavinin yaratacağı depresif etki yüzünden kendinizi bir anda Edgar Allan Poe çaresizliğinde bulmanızı istemeyiz.

beyaz

Saflığın, temizliğin rengi olan beyaz insanda huzur verici bir etkiye sahip.

Hastanelerde beyazın tercih edilmesi de insanlarda bıraktığı sakinleştirici etkiden kaynaklanıyor. Evinizde dengeyi temsil eden beyazı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eviniz küçük ve az ışık alıyorsa, beyaz veya beyaza yakın kırık tonları kullanmanızı öneririz. Beyazı canlı renkte birkaç eşyayla kombinlemek evinize sade bir şıklık katacak.

1459949_564034627010398_752602071_n

Sakinleştirici etkisi nedeniyle rehabilitasyon merkezlerinde tercih edilen açık pembe, odanıza romantik bir hava katacak.

mor-renklerle-tasarlanmış-ve-şık-avizesi-ile-yatak-odası-dekorasyon

Ruhsal açıdan canlandırıcı bir etkiye sahip olan moru dekorasyonda tercih etmeniz, evinize zarafet kattığınız anlamına geliyor. Mor, gücü ve lüksü sembolize etmesini de zaten İngiltere Kraliçesi Elizabeth’e borçlu. Yaratıcılığı artırdığı için bu rengi özellikle çalışma odanızda kullanabilirsiniz.

klasik-ve-modern-dekorasyon_2-600x398

Kahverengi huzur ve güven veren bir etkiye sahip. Salon ve çalışma odaları için açık tonlarını tercih etmenizi öneririz.