Mutfak Halısı Nasıl Olmalı?

Mutfak halısı nasıl olmalı? derseniz Mutfak halısı seçerken kolay süpürülen, kiri en az gösteren ve makinede yıkanabilen bir ürün seçilmesi, mutfak zemini gibi çok çabuk kirlenen bir yüzey için önemlidir. Örneğin Mutfak halısı için uzun tüylü halılar kullanışsızdır. İpliklerin arasına giren kırıntılar buda size zorluk çıkartacaktır.

Mutfak halısı zeminde sağlam durması ve her adımda kaymaması önemlidir. Bunun için kaymaz tabanlı halıları seçmelisiniz.  mutfak-halısı-fotolarıMutfak halısı mutfağın tüm zeminini kaplarsa, kullanışlı olmayacaktır. Mutfak halısı en çok, mutfak tezgahı önüne serilmelidir.

Halılar evlerimizdeki önemli dekor malzemelerindendir. Halı seçiminde her oda için belirli unsurların düşünülmesi gerekir. Halının her bir özelliği: büyüklüğü, rengi, şekli, dokusu seçim aşamasında birer etkendir. Salonlarımız ve koridorlarımız için itinayla halı seçeriz. Peki ya mutfaklarımızın halısını nasıl seçmeliyiz? Nelere dikkat etmeliyiz?

Mutfak Halısı sık sık yağlı, asitli veya renk bırakan yiyecek dökümlerine maruz kalır. Bu yüzden daha koyu renkler veya kiri az gösteren cinsler tercih edebilirsiniz. Genellikle bu aşamada, yer karolarının üstüne mutfağın rengi ve dekoruyla uyumlu olabilecek küçük kilimler tercih edilebilir. Böylece hem temizlenmesi kolay olur, hem de mutfağınıza geleneksel bir kimlik kazandırabilirsiniz. Ancak seçiminiz halıdan yana ise özellikle kısa tüylü halılar işin temizlik kısmına pratiklik getirecektir. Hiç kimse ekmek kırıntılarını halıdan ayıklamak istemez, bu yüzden daha basık ve kısa tüylere sahip halılar mutfak için daha elverişli olacaktır. Ayrıca mutfakta sürekli hareket halinde olunmasından ötürü zeminde kolay kaymayan ve sağlam duran halılar tercih etmelisiniz. Kaymaz tabanlı halılar düşme tehlikesini en aza indirgeyeceklerdir.

modern-mutfak-halısı-resimleriPratikliğinin yanında halının dekoratif özelliklerine gelecek olursak, sade ve mutfak dolabının renklerini tamamlayıcı halılar tercih etmelisiniz. Kaliteli, çarpıcı ve sofistike halılar daha çok salon gibi büyük ve misafirlerin ağırlanacağı gösterişli odalara aittir. Mutfak için sadelik ve temiz bir görünüm yeterlidir. Halı renginin seçiminde zemin, duvar rengi, mutfak dolap ve mobilyalarının rengi oldukça önemlidir. Uyumlu renler seçmeye özen gösterin. Örneğin, bu saydığımız materyaller sizin mutfağınızda açık renkli ise canlı kırmızı, turuncu ve kahverengi gibi tonları tercih edebilirsiniz. Uyumlu olacaklardır. Ancak halınız zemin renginde de kaybolmamalı. Zemin koyu bir renkse daha açık tonlar tercih etmelisiniz. Genellikle kahverengi mutfak dolaplarının hakim olduğu bir mutfağa uygun bir halı aranıyorsa ve renkli olsun istenmiyorsa, dolapların renklerine uygun olarak bej, sütlü kahve gibi sade renkler kullanılabilir. Mutfak dolabınızın içinde bulunan küçük renkler, halının rengi için uygun olacaktır.

Mutfak tezgahı önüne serilecek yolluklar hem kullanışlı hem de şık durur.  Mutfak halısının rengi ise, mutfağın dekorasyonunu tamamlayan ve mutfağa stil katan önemli bir etkendir.Bunun için;   •Sade renklerin kullanıldığı bir mutfak renkli bir halı ile canlanır.

•Kahverengi mutfak dolaplarına uygun bir halı arıyorsanız dolapların rengine uygun yine kahverengi tonlarında, bej, sütlü kahve gibi nötr renklerde bir halı seçebilirsiniz.Desenli-Mutfak-Halısı-Modelleri

•Kırmızı ve turuncu gibi sıcak renk tonları, çelik benzeri sert malzemenin ve siyah ya da gri gibi maskülen renklerin hakim olduğu mutfakları yumuşatır, dengeler.

•Kilim ya da klasik desenli halılar, mutfağa sıcak bir hava ve yaşanmışlık katar.

Ayrıca;

•Koyu renk zeminlerde, zeminden daha açık tonda bir halı kullanılarak, mutfağın koyuluğu alınır ve mekan biraz daha ferahlar.

•Mutfak halısı mutfak dolap kapaklarının rengi ile aynı tonlarda ya da mutfakta kullanılan perde, sandalye minderi, mutfak aletleri gibi kalıcı aksesuarların veya duvar fayanslarının rengi ile uyumlu olabilir.

•Mutfağa hakim olan renge zıt bir renkte halı seçerek, kontrast yaratabilir ve mutfağa halı ile çarpıcı bir görünüm verebilirsiniz.

•Renkli mutfak dolaplarınız varsa ve halınızın sade bir renk olmasını istiyorsanız, bej tonlarında veya siyah beyaz bir halı kullanabilirsiniz.

•Mutfakta kullandığınız halının göze çarpmamasını istiyorsanız, zemin renginin birkaç ton açığını veya koyusunu, halı rengi olarak kullanabilirsiniz.

MUTFAK HALISI MODELLERİ İÇİN TIKLAYINIZ