Vajina Kaşıntısı ve Vajina Kaşıntısına İyi Gelen Bitkisel Ev Tedavileri

Kadınlarda görülen önemli sağlık sorunlarından biri de, genital bölgede görülen kaşıntılardır.

Genital bölgedeki kaşıntı, vajina döl yatağında olabileceği gibi vulva, dış cinsel organda da olabilir.

Ancak, genital bölgede görülen, ızdırap verici ve rahatsız edici bu kaşıntının farklı sebepleri vardır.Öncelikle bu nedenlerden bahsedip, sebebe göre neler yapılması konusunda sizlere yardımcı olmak istedik.

Bu bölgedeki kaşıntı, beslenme hatalarından, şeker hastalığından, çeşitli mikroplardan, bazı parazitlerden veya beyaz akıntıdan kaynaklanabilir diyor ve ne yapmanız gerektiğini şöyle anlatıyoruz.

* Beslenme Hatalarından Kaynaklanan Kaşıntı :kadinlarin-vajinal_kasintilari

Aşırı miktarda hamurlu ve şekerli yiyecekler idrarda asite neden olur. Bu da vajinada kaşıntı meydana getirir. Bu gibi durumlarda bol miktarda çiğ sebze ve meyve tüketilmesine dikkat edilmelidir. vajina terlememeli ve ılık su ile bol bol yıkanmalıdır. Çok miktarda çay, kahve, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, domates, çilek ve kavun yenmemelidir. Günde 2-3 limon yenmesi kaşıntların giderilmesine yardımcı olacaktır.

* Şeker Hastalığından Kaynaklanan Kaşıntı :

Vücuttaki şeker oranının fazlalığından kaynaklanan bu kaşıntı, şeker normale döndüğü zaman geçer. Şekeri yüksek olan kişiler bol salatalık ve marul yemeli.

Ayrıca; okaliptus, dut yaprağı, mersin, hülma bitkilerinin herhangi birinden; 3 litre sıcak suya 2 avuç konmalı 30 dakika sonra süzüp bu su ile vajina sık sık yıkanmalıdır. Hazırlanan bu bitki çayından günde 2-3 subardağı içilmeside kaşıntının kesilmesine yardımcı olacaktır.

* Çeşitli Mikropların Neden Olduğu Kaşıntılar :

Çeşitli mikroplar vajinada yanma ve iltihaplanma gibi rahatsızlıklara neden olur. Bu nedenle önce beyaz akıntı meydana gelir.

Bu üç tip kaşıntının geçirilmesinde şu banyo kürü önerilmektedir.

Bir tencerede 3-4 litre suya 2 su bardağı un kepeği ile 1 avuç ceviz yaprağı konmalı, 5 dakika kaynadıktan sonra 20 dakika demlenmeye bırakılmalıdır, daha sonra bu su bir leğene aktarılıp günde 1-2 defa bu suya oturulmalı ve vajina iyice yıkanmalıdır.

* Parazitlerin Neden Olduğu Kaşıntılar :

Parazitler insan vücuduna umumi tuvaletlerden, havuz ve banyolardan geçebilir. Parazitler vajinanın dış kısmına yerleşir ve orada ürerler.Daha sonra kaşıntıya ve akıntıya neden olurlar. Akıntı önce beyaz iken yeşil-sarı bir hal alır ve pis kokar.

Bu kaşıntıyı kesmek için; 5 litre su içerisine 1 avuç ayrık kökü, 1 avuç kiraz sapı, 1 avuç kekik ve 1 avuçta kocayemiş yaprağı, koyarak 10 dakika kaynatılır. 15 dakika demlendikten sonra süzülen su, sıcak su bulunan leğenin içine aktarılır. Bu suya oturularak vajinanın iyice yıkanması sağlanmalıdır.

* Beyaz Akıntı :

Genç kızlar ergenlik (buluğ) çağına girerken, yumurta akı şeklindeki rahim ağzı salgısı dışarıya akar. Bu doğaldır. Daha sonraki adete (regl) 2-3 gün kala ve ya adetten 2-3 gün sonra aynı akıntı olabilir. Bu normaldir. Ayrıca kansızlık, zayıflık, hazımsızlık çeken ve sinirleri bozuk bayanlarda beyaz akıntı görülebilir.

Beyaz akıntı tedavi edilmezse zamanla yeşil-sarı bir hal alır ve pis kokar, kilodu kirletir ve kaşıntıya neden olur.

Beyaz akıntının tedavisi için; ökse otu, servi kozalağı, okaliptus, ardıç tohumu, kantoran, ceviz yaprağı, kuş dili, kekik, adaçayı, civan perçemi, bitkilerinden biri veya en iyisi 3-4′ü bir arada olacak şekilde 200-250 gr. konur, 5 dakika kaynatılır. Bu su 20 dakika demlendirildikten sonra içinde sıcak su bulunan leğene demlenmiş olan bu su eklenir ve üzerine oturulur. Suyun mümkün olduğı kadar vulvadan içeriye girmemesine çalışılmalıdır.

Beyaz akıntı tedavisi boyunca cinsel temas olmamalı, alkol, sigara, pastırma, sucuk, tulum peyniri yenmemelidir.