Karbonhidratlar Hangi Besinlerde Bulunur?

Hangi besinlerde karbonhidratlar bulunur?

Sorusunu irdeleyeceğimiz bu yazımızda ilk olarak ele almamız gereken Karbonhidratın ne olduğuna değinelim. Merkezi sinir sisteminin düzgün çalışmasına ve vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Karbonhidratları iyi ve kötü başlıkları altında inceleyebiliriz. İyi karbonhidratlar içerisinde barındırdığı birden fazla doğal şeker bulunan ve kana yavaş bir şekilde karışan karbonhidratlardır. Kötü karbonhidratlar ise basit karbonhidratlar olarak geçen ve içerdiği eker kana hızlı bir biçimde karışan ve kan şekerini yükselten karbonhidratlardır.

Kimi uzmanlar günlük alınan kalorinin yarısının rafine olmayan, işlenmemiş karbonhidratlardan gelmesi görüşünü savunmaktadır. Meyve sebze Bakliyat ve tahıllarda bulunan karbonhidratlar lif yönünden zengin karbonhidratlardır ve sindirim sistemimizin düzgün çalışması için elzem niteliktedir.

Yararlı karbonhidrat içeren besinler

Sebzeler: Brokoli, havuç, yeşil yapraklı ve lif oranı yüksek sebzeler

Meyveler: Elma, muz, çilek, böğürtlen başta olmak üzere tüm meyveler

Bakliyatlar: Fasulye, bezelye, mercimek vb.

Yemişler: Badem, ceviz, fındık, makademya fındığı, yerfıstığı vb.

Tohumlar: Chia tohumu, kabak çekirdeği vb.

Tam tahıllar: Kinoa, yulaf, esmer pirinç vb.

Kök bitkiler: Patates, tatlı patates vb.

Zararlı karbonhidrat içeren besinler

Beyaz ekmek, hamur işleri, kızarmış patates, patlamış mısır, kurabiye, tatlılar, gazlı içecekler ve yüksek oranda işlenmiş, rafine edilmiş yiyeceklerdir.