En İyi 10 Mutfak Tezgahı

Mutfağınızı ve banyonuzu yenilerken hangi tezgahın sizin için doğru tercih olduğu konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız bu liste ile sorularınız cevap bulacak.  Tezgah malzemelerinin avantajlarından dezavantajlarına ve maliyetlerine kadar aradığınız herşey bu listede.

10. Beton tezgahlar

107

Beton eskiden soğuk ve sıkıcı bir malzeme olarak görülüyordu. Ancak tasarımcılar betona da sıcak bir karekter yüklemeyi başardı. Beton artık şeffaflaşıyor ve renklendirilebiliyor.

Avantaj:Isı ve çizilmeye karşı dayanıklıdır, renklendirilebilir, alışılmamış, sıradanlığın ötesinde bir görünüme sahiptir. Yeni geliştirilen bazı işlemler kullanılarak çatlaması engellenebilir, katkı maddeleri ile gözenekleri azaltılabilir, yeni tip cilalar kullanılarak çok daha dekoratif bir görünüm sağlanabilir.

Dezavantaj: Siparişin özelliğine göre orta veya yüksek fiyatlara kadar maliyeti olabilir. Çatlama yapabilir,ancak artık bunu da engelleyebiliyorlar. Endüstriyel bir görüntü verebilir

9. Mermer Tezgahlar

97

Pahalı olmasından dolayı, genellikle tezgah malzemesi olarak tercih edilmez. Ancak lüks bir görünüm istiyorsanız bu malzemeyi örneğin pişirme bölgesi çevresinde kullanabilirsiniz. Düzenli bakım isteyen bir malzemedir. Kolayca lekelebilir. Özellikle limon leke yapar. Ancak yeni geliştirilen cilalama yöntemleri kullanılarak lekelenme geciktirilebilir.

Avantaj: su ve ısı geçirmez, hoş görünür.

Dezavantaj: Pahalıdır, gözenekli bir yapıya sahiptir, profesyonel olarak cilalanmadığı sürece lekelenebilir, çizilebilir.

8. Sabuntaşı Tezgahlar

86

Genellikle koyu gri renk tonlarında pürüzsüz bir malzemedir. Çoğunlukla tarihi yapı ve evlerde görülen sabuntaşı, modern tasarımlı evlerde tezgah ve lavabo malzemesi olarak kullanılır.

Avantaj: Parlak ve koyu ton seçenekleri mevcut. Pürüzsüz bir yapıya sahip ve lekelere dayanıklıdır.

Dezavantaj: Mineral yağ uygulaması ile düzenli bakım gerektirir, çatlayabilir ve zamanla kararabilir.

7. Paslanmaz çelik tezgahlar

77

Çelik tezgahlar dayanıklı olduğu için  genellikle restaurantların mutfaklarında tercih edilir. Eğer mutfağınızda  modern ve endüstriyel bir görünüm yaratmak istiyorsanız paslanmaz çelik iyi bir seçimdir. Isıya dayanıklı bu malzeme aynı zamanda uzun ömürlüdür.

Avantaj: Sıcağa oldukça dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır.

Dezavantaj: Pahalıdır, bazı yerleri içeri çökebilir ve üzerinde kesme yapmasanız iyi olur

6. Ahşap – Doğrama Tezgahlar

66

Ahşap tezgahlar mutfağınıza hoş ve sıcak bir görünüm katar, renk ve cila açısından da oldukça zengin renk çeşitleri vardır. Akağaç ve meşe gibi sert ahşaplar, en çok tercih edilen ahşap tezgah malzemeleridir.

Avantaj: Temizlemesi kolaydır, pürüzsüzdür, ihtiyaç duyulduğunda zımparalanabilir ve tekrar cilalanabilir.

Dezavantaj: Zamanla su ve lekelerden zarar görebilir. Ayrıca ısıya dayanıklı değildir.

5. Laminat Tezgahlar

57

Formaica ve Wilsonart gibi markalarda bulabileceğiniz plastik kaplama sentetik malzemeden üretilen lamine tezgahlar temizlemesi kolay pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.Bu da ahşap tezgahlar gibi mutfaklarınıza sıcak bir hava verir.

Avantaj: Renk alternatifi çok çeşitlidir.  Bakımı kolay ve dayanıklı.

Dezavantaj: Çatlak ve soyulma durumunda tamir edilmeleri neredeyse imkansızdır. Sıcağa dayanıklı değildir. Çok ıslanmaması gerekir.

4. Seramik Fayans Tezgahlar

46

Seramik fayans, dayanıklı ve temizlenmesi kolay bir malzemedir. Ucuz olması sebebiyle ortalama bir ev için gerçekten iyi bir seçim olabilir.
Avantaj: Üzerine sıcak tencere koyabilirsiniz. Temizlemesi kolaydır. Fiyat, renk, doku ve tasarım seçenekleri geniştir.

Dezavantaj: Tezgah tek parça değildir, fayanslar kolay çizilebilir ya da çatlayabilir, dolgu kısımları zamanla lekeli görünür, ısmarlama fayanslar ise oldukça pahalıdır.

3. Sert Yüzey Tezgahlar

36

Adından da anlaşılacağı gibi sert yüzeyli tezgahlar sağlamdır ve yüzeyinde oluşabilecek çizikler zımparalanarak düzeltilebilir. Bu tip tezgahlar Avonite ve Dupont Corian gibi firmalardan siparişiniz doğrultusunda ısmarlanabilir.

Avantaj: Renk ve desen çeşitleri mevcut. Tek parçadır (ek yeri yok) ve lekelere karşı dayanıklı. Eğer bir parçası zarar görürse o parçaya ek yapılıp zarar gören kısımlar düzeltilebilir.

Dezavantaj: Yüzeye zarar verebilecek sıcak tencere ve lekelere karşı zayıftır; pahalıdır.

2. İşlenmiş Taş Tezgahlar

25

İşlenmiş taş malzeme, kuvars parçacıklarının bir araya gelmesiyle oluşturulur. Granitten daha geniş renk seçenekleri bulunan bu malzeme sızdırmaz yüzeye ve çizilmeye karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Doğal taş ile yapılan yıllık cila işleminin dışında bakımı oldukça kolaydır.

Avantaj: Leke ve aside karşı dayanıklıdır. Bakımı kolaydır.

Dezavantaj: Pahalıdır.

1. Granit tezgahlar

16

Mutfak tezgahınızı yenilerken düşündüğünüz en son şey para ise tezgah malzemesi olarak graniti tercih edebilirsiniz. Mutfağa şık bir hava veren bu malzeme en mütevazı mutfakları bile güzel bir görünüme kavuşturur.

Avantaj: Isıyı izole eder, hoş renk seçenekleri bulunur, uzun ömürlü ve dayanıklıdır.

Dezavantaj: Pahalıdır, cila işlemi periyodik olarak yapılmalıdır. Leke tutar ve çatlayabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak