Ünü Yurt Dışına Taşmış Lezzetiyle Meşhur 10 Kayseri Yemeği

Yöresel Türk yemekleri denildiğinde akla gelen 10 lezzet varsa, muhakkak içlerinden biri Kayseri mutfağından çıkmıştır. İşte Kayseri mutfağının 10 müthiş lezzeti…

1. Nevzine tatlısı

439_pt1_1

Kayseri’de oldukça meşhur olan bu tatlı genellikle bayramlarda hazırlanarak misafirlere ikram edilir. Yeni doğum yapan gelinlere de nevzine ikram etmek eski bir gelenek olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Un, yoğurt, pekmez ve cevizin ana malzemelerini oluşturduğu bu tatlının lezzetine doyum olmuyor.

2. Kurşun aşı

439_pt1_2

Çorba olarak görenler de var ancak ne olursa olsun, biz bu kadar doyurucu ve bereketli bir yemek görmedik. Bu arada kısacık bir not daha ekleyelim: Yemeğin ismi yöreden yöreye lülük aşı olarak da değişebiliyor.

3. Yağlama

439_pt1_3

Salçalı, kıymalı, soğanlı bir harç düşünün. Onları incecik hamurun üzerinde servis yapıldığını. Ve şimdi de o lezzetin üst üste katlandığını düşünün. Evet, bizim de canımız her seferinde çekiyor. Kayseri yağlaması olarak da bilinen yağlama misafirler geldiğinde masada olmazsa olmaz yiyeceklerin başında gelir.

4. Sucuklu köfte

439_pt1_4

Köfte diyoruz çünkü kıymadan yapılıyor(tercihen de koyun ya da kuzu kıyması), sucuk diyoruz çünkü içine mis gibi çemen giriyor. Yedikten sonra akla gelen ilk soru muhtemelen “Sucuk mu bu yoksa köfte mi?” oluyor.

5. Kayseri mantısı

439_pt1_5

36 çeşidi yapılan mantının yukarıda da bahsettiğimiz gibi en meşhur olanı etli mantı. Ancak Kayserililer mantıyı günlük hayatta yediğiniz mantıyla karıştırmayın diyor. Kayseri mantısı çok hafif çorba gibi salçalı bir suyun içinde servis edilirmiş çünkü.

6. Çemenli ekmek

439_pt1_6

Ekmeğini de hazır sanmayın, hamuru da ev yapımı oluyor. Çayların ve kahvaltıların olmazsa olmaz lezzetlerinden biridir. Kayseri çemeni diyoruz, olacak o kadar.

7. Ayvalı tahinli yaprak sarması

439_pt1_7

Sıradan bir yaprak sarması değil o adından anlaşılacağı gibi tahinli, ayvalı bir sarma. Tavas yemeği olarak ünlenmiş olsa da tüm Kayseri illerinde oldukça yaygın olarak yapılmakta.

8. Kayseri tiridi

439_pt1_8

Mis gibi tavuk göğsü ile yapılan tirit Kayseri mutfağının sevilen lezzetlerinden birisidir. Tepsiye ekmek ya da el açması yufka (ki tercih edilen rulo şeklinde sarılıp dilimlenen yufkadır) serilir. Üzerine ise, haşlanan ve parçalanan tavuk eti ve de özel hazırlanan sos eklenir. Ekmek batırmadan yersiniz çünkü ekmeği içinde.

9. Kayseri pastırması

439_pt1_9

Pastırma, çiğ etin çeşitli baharatlar ve tuzla kurutulması ile yapılan bir yiyecektir. Günümüzde Kayseri pastırma üretim kenti olarak bilinir. Pastırma eski bir Türk yiyeceğidir. Pastırmayı ilk yapanların Orta Asya’da Hunlar olduğu bilinmektedir.

10. Cıvıklı

439_pt1_10

Kayseri’nin Develi yöresinde kuşbaşılı pideye verilen addır. Develi’nin kültürüyle özdeşleşmiş bir yemektir. Günümüzde de birçok ilde Develi cıvıklısı olarak bulmak mümkündür.