Stresten Kurtulmak için Neler Yapılmalı?

Stressiz bir hayat mümkün değil.

Gerçi insanda bir miktar stres olması faydalı. Çünkü, az miktarda stres, insanı harekete geçirir, zihnini açar ve daha canlı tutar. Fakat stresin fazlası ise, insanı olumsuz etkileyen bir durumdur. Dolayısı ile mücadele edilmesi gerekir.Aşırı stres, kişinin sosyal hayatını ve kişiler arası iletişimini de olumsuz etkileyebilen bir durumdur.

Aşırı stres, insana, kontrolünü kaybettirir. Böyle bir durumda kişi, aşırı terler, nefes alma zorluğu yaşar, çarpıntısı olur. İlerleyen zaman içerisinde de, baş ağrısı, yeme bozuklukları, tansiyon sorunu yaşanır. Bağışıklık sistemi olumsuz etkilenir.

Böyle bir durumdan yani stresten çıkmak için neler yapılır bu konu için sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

 İşte;

Stresten Kurtulmanın Yolları :

* Eğer kişi, bir işte çalışıyorsa eve iş getirmemelidir. Ev hanımı ise, kendisini sürekli eve kapatmamalı ve ev dışında yapabileceği bir şeyler bulmalıdır.

* Böyle bir zamanda, kendisini iyi hissettiren, sohbet etmekten hoşnut olduğu kişilerle birlikte olmalı. Stres yaratan, sohbetinden zevk almadığı ve kendisine sıkıntı yaratan kişilerden de uzak durmalı.

* Stres sorunu yaşayan bir kişi, kendine hobiler edinmeli ve hobilerine zaman ayırmalıdır. Hoşuna giden şeyleri yapmak için, zaman yaratmalıdır. Kendisine zaman ayırmalı ve kendisini mutlu etmek için çaba sarf etmelidir.

* Gün içinde egzersiz yapmak için fırsat yaratmalıdır. Ayrıca müzik dinlemek, sevdiği bir kitabı okumak, güzel bir film seyretmek de stres azaltıcı etkenlerdir.

* Yapacağı işler için zaman planlaması yapmalı. Kişi, ne zaman, neyi yapacağını bilirse daha az stres yaşar.

* Birilerine hayır diyememek, kişiyi strese sokan diğer bir durumdur. Hayatında stresi azaltmak isteyen bir kişi, kendisini sıkıntıya sokacak, zorlayacak ve mutsuz edecek isteklere hayır demesini öğrenmeli.

* Dengeli ve düzenli beslenmeli.

* Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalı.

* Mükemmeliyetçilik huyundan vazgeçilmeli.

* Pozitif düşünmeli.

* Bol su için, temiz hava alın, banyo yapın veya duş alın.