Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Denenmiş 3 Maske Tarifi

Siyah noktalar açık gözeneklere havada dolaşan toz zerreciklerinin dolması ile oluşur. Giderilmesi içinse özenli bir bakım gerektirir. Cildinizi sürekli temiz ve nemli tutmalısınız. Bu noktada yapılan en büyük hatalardan biri de toniği tek başına kullanmak. Yüzünüzü yıkadıktan sonra yalnızca tonik kullandığınızda, gözenekleriniz açılır. Tonik sonrasında herhangi bir maske ya da nemlendirici kullanmazsanız açılan o gözeneklerin içine tekrar toz zerrecikleri girer ve siyah nokta oluşumu yinelenir. Bu sorunun yaşanmaması için tonikten sonra mutlaka maske yapılmalıdır.

Ayran Ve Rezene İle Temizleme

fennel

Rezenenin bilinen bir rahatlatıcı etkisi bulunmakta, bu etki ayranın ferahlatma özelliği ile birleştiğinde cildinize bayram havası yaşatacak. 2 yemek kaşığı rezene tohumu ve yarım su bardağı ayran ile maskeniz hazır! Karıştırdığınız ayran ve rezene tohumlarını yarım saat civarı benmari usulü pişirin. Sonrasında 2 saat kadar bekleterek yüzünüze uygulayın. Ardından ılık su ile durulayın. Bu işlemi her gece uyumadan önce yapabilirsiniz.

Kivi Maskesi

fft99_mf5762162

Bir adet soyulmuş kiviyi ezerek, püre haline getirin. 2 yemek kaşığı sade yoğurt, 1 yemek kaşığı badem yağı, 1 yemek kaşığı bal ve ince çekilmiş 1 yemek kaşığı bademi üzerine ekleyerek, iyice özümsenene kadar karıştırın. Bu karışımı cildinize sürdükten sonra 10 dakika civarı bekletip, bol ılık su ile durulayın.

Papatya Maskesi

620_340_cilt-yenileyici-papatya-maskesi-tarifi-800x436.71497584541066_56c59e251b4df

Bir su bardağının çeyreği kadar süt ve kaymağı, 2 yemek kaşığı papatya ile 30 dakika kadar benmari usulü pişirin. Süt kaynamaya başlamadan ocaktan alın. 2 saat  beklettikten sonra diğer yüz temizleyiciler gibi uygulayın. Fazla kalan temizleyiciyi şişeye boşaltıp, 2 haftaya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.