Sivilcelerle Savaşan Yulaf Ezmesi Maskesi

Sivilce ve siyah noktalardan kurtulup daha pürüzsüz ve yenilenmiş bir cilde kavuşmanın en kolay yollarından biri de yulaf ezmesiyle hazırlayabileceğiniz doğal yüz maskesidir.

Yulaf maskesi sivilcelere neden olan yağı azaltır ve ölü cilt hücrelerini temizler. Sadece toz haline getirdiğiniz yulaf ezmesi ve suyla hazırlayabileceğiniz gibi maskenin etkisi arttırmak için limon, yumurta akı gibi malzemeler de ekleyerek zenginleştirebilirsiniz.

Hazırlık: 3-4 yemek kaşığı yulaf ezmesini toz haline getirmeniz gerekiyor. Blender ya da doğrayıcınız varsa orta hızda çalıştırarak kısa sürede yulaf tozunu elde edebilirsiniz. Bu cihazlar yoksa yulaf ezmesini havanda döverek iyice toz haline getirin. İyice ezdiğiniz toza yavaş yavaş su katarak macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın.

Bu aşamada bir kaç damla taze limon suyu, 1-2 ezilmiş çilek püresi katabilirsiniz. Limon ve çilek ölü deri hücrelerinin daha çabuk temizlenmesine yardımcı olur.

Uygulama: Maskeyi yüzünüze sürmeden önce fazla yağı ve kiri almak için yüzünüzü ılık suyla iyice yıkayın ve temiz bir havluyla kurulayın. Saçlarınız uzunsa yulafın bulaşmaması ve maskeyi daha kolay sürebilmek için toplayabilirsiniz. Parmaklarınızla maskeyi siyah noktaların bulunduğu bölgelerden başlayarak göz kenarları hariç olmak üzere tüm yüzünüze sürün. Bunu suyla yulafı karıştırdıktan hemen sonra yapmalısınız aksi taktirde yulaf kuruyacak ve sertleşecektir. Maskeyi yüzünüzde iyice kuruyuncaya kadar 15-20 dakika bekletin. Bu süre zarfında yüzünüzü fazla hareket ettirmemeye özen gösterin. Daha sonra ılık suyla yıkayarak maskeyi çıkartabilirsiniz.

Tavsiyeler: Yulafı suyla karıştırdıktan sonra bir kaç damla çay ağacı yağı eklerseniz sivilceler yüzünden oluşan kızarıklıkları azaltabilirsiniz. Bal eklerseniz cildiniz maskeyi uyguladıktan sonra daha yumuşak olacaktır.

Tedbirler: Doğal ürünlerle hazırlanan her cilt maskesinde olduğu gibi eğer hassas bir cildiniz varsa yulaf ezmesi maskesi de kızarıklıklara yol açabilir. Bunu engellemek için maskeyi yüzünüze sürmeden önce küçük bir karışım hazırlayarak elinizin üst kısmında bir bölgeye sürün, iyice kuruduktan sonra yıkayın ve 1-2 saat bekleyin. Böylece cildinizin maskeye olumsuz tepki verip vermediğini test edebilirsiniz.

Cildinize doğru ve düzenli bakım yapmanıza, belirli aralıklarla doğal cilt maskeleri uygulamanıza rağmen sivilce oluşumunu azaltamıyorsanız profesyonel tedavi yöntemleri ve reçeteli merhemler için bir cilt doktoruna gitmeniz daha doğru olacaktır.