Saç Dökülmelerinin Sebepler ve Öneriler

Saç Dökülmelerinin Sebepler ve Öneriler

Çoğu insanın saç yapısı çok nadirdir. En ufak dokanmalarda dahi saçlar kırılabilir ve dökülebilir. Öncellikle saç dökülmelerinin sebepleri bir çok faktör olabilir. Vücutta en hızlı büyüyen kıllar saçlarda bulunur. Vücut sağlığı için nasıl çeşitli besinlerden protein, kalori, vitamin gibi destekler alıyorsak, bunlar saç içinde gereklidir.

 

En sağlıklı görünen saçlarda bile günde 100’den fazla saç dökülmesi görülebilir. O nedenle saç dökülmelerinin sebepler ve önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Demir eksikliği ; Vücutta kansızlık varsa bu demir eksikliğine yol açan faktördür. Kan ferritin düşmeye başlamasıyla demir eksikliği ortaya çıkacağından dolayı, vücut ilk olarak demir ihtiyacını karşılamak için saçlardaki demir miktarını emer. Saçlardaki demir oranının düşmesi sonucunda ise ciddi saç dökülmeleri yaşanabilir. Uzman doktor tarafından mutlaka muayene edilmeli ve vücuttaki demir eksikliği ile kansızlığa karşı takviye ilaçlar alınmalıdır.
  2. Çinko ; Saç dökülmelerinin ana nedenlerinden biri olarak çinko gösterilir. Çoğu kişi uzman bir doktora görünmeden hemen ağız yoluyla çinko tablet almaya başlar. Uzmanlar tarafından net bir araştırma yapılmadığı belirtilen çinkonun saç dökülmesindeki etkisi kesin olarak belli değildir. Fakat vücutta çinko eksikliği kansızlığa yol açabileceği için, kansızlığın oluşturduğu nedenden dolayı saç dökülmeleri görülebilir. Bu nedenle kişiler genellikle çinko desteği alırlar. Kesin bir sonuca varmak adına mutlaka uzman hekim kontrolünde muayene olunmalıdır.
  3. Saça iyi gelen vitaminler ; Saç sağlığı için bazı vitaminleri tüketmek gerekir. Çoğu kişi kulaktan dolma bilgilerden yola çıkarak, saçları güçlendirmek için bolca C vitamini alınması gerektiğini söyler. Yalnız C vitamini saçları kuvvetlendirmez, sadece kıl yapısına etki eder. Biotin, niasin, sarı darı ekstresi, soya fasülyesi ve selenyum saçları ciddi derece de kuvvetlendirir.
  4. Genetik sorun ; Androgenetik alopesi adı verilen bir hormonlara bağlı durum saç dökülmelerine sabep olabilir. Yani genetik hastalığı olan kişilerde bu sorun meydana gelir ve kişilerde saç dökülmelerine yol açar. Kadınlarda klasik olarak kadın tipi saç dökülmesi denir. Erkeklerde ise androgenetik alopesi olarak adlandırılmıştır.
  5. Kadın tipi saç dökülmesi ; Nedeni henüz kesin olarak belli değildir. Fakat bazı araştırmalardan yola çıkarak, androjen hormonlarının çok aşırı olduğu durumda meydana gelebilir. Hormonların ciddi anlamda fazlalaşması saç dökülmesini tetikleyen yapıyı ortaya çıkardığı düşünülmektedir. Hastalığın şiddeti yaş ilerledikçe yükselebilir. Bu durumlarda uzman doktor kontrolünde olmak çözüm olacaktır.
  6. Erkek tipi saç dökülmesi ; Erkeklerde en fazla görülen saç dökülmesi rahatsızlığıdır. Androgenetik alopesi adı verilen bu rahatsızlık, halk arasından erkek tipi kellik olarak telaffuz edilir. Nedeni ise, androjen hormonlarının saç diblerini doğrudan etkilemesiyle meydana gelir. Tedavi için ise uzman doktora görünmeli ve saç yapısına göre tedavi şekli oluşturulmalıdır.
  7. Kellik için kimler risk altında ; Genellikle baba veya annesi androgenetik saç problemi yaşayan kişiler saç dökülmesi konusunda en risk altında bulunurlar. Androjen hormonlarının sebep olduğu dökülmeler sadece saçlarda yaşanmaz. Genital bölge, koltuk altı, sakal gibi bölgelerde kıl çıkmasına engel olabilir veya seyrek çıkmasına yol açar.
  8. Erkek tipi saç dökülmesi ne zaman başlar ; Ergenlik döneminde başlayan bu durum, her yaşta görülebilir. Fakat genellikle 20-40 arası arası kişilerde sık görülür. Tepe bölgesindeki kıllar incelmeye başlar ve zamanla dökülür. Saç çizgileri geriye doğru çekilerek belirtiler devam eder. Bazı kişilerde 5 yıl içinde tamamen kellik meydana gelirken, bazı kişilerde ise bu durum 15-20 yıl boyunca devam edebilir. Bu tip vakalar mevcut ise hemen bir dermatoloji uzmanına görünüp erken tedaviye başlanmalıdır. Geç kalınmış durumların tedavisi çok zordur ve tepki alınması çok düşüktür.