Rüyalarınızı Etkileyen 11 Sebep

Rüyalarımızın günlük hayatımızla bağlantılı olduğunu biliyoruz. Beynimiz sonuçlanamayan stresli durumları bilinç altına atmaya eğilimli olduğu için rüyanızda kayınvalidenizle kavga ettiğinizi, ya da eski erkek arkadaşınızla el ele gezdiğinizi görmeniz kadar doğal bir şey yok.

Ancak yine de gerçek gibi hissettiren kabusların da bir açıklaması olmalı!

Harward’da tıp profesörü olan Deidre Barret rüya düzeninizle ilgili yapabilecekleri açıklamalar olduğunu söyledi. İşte rüyalarınızın 11 sebebi!

 

 

 

1. Kokularnis_parfümler

Almanya Manheim üiversitesinde yapılan bir araştırma uyku sırasında koklanan kokuların rüyaları etkilediğini ortaya çıkardı. Uykunun belirli bir bölümünde çiçek kokuları koklatılan denekler daha pozitif rüyalar görürken, çürük yumurta gibi sülfürik kokular koklatılan deneklerin kabus gördüğü ortaya çıkmış. Belki de baş ucunuza güzel kokulu çiçekler eklemeyi denemelisiniz?

sesler2.  Sesler

Rüyanızda yangın alarmı çalarken yanan binadan kaçmaya çalıştığınızı, ancak sesin giderek artıp tizleştiğini gördüğüğünüz, uyanınca çalanın telefon alarmınız olduğunu farkettiğiniz olmuştur. Dr. Barret’in dediğine göre sizi uyandırmayacak hafiflikteki okyanus ve doğa sesleri, alarm sesinin tersine, huzurlu ve sakin rüyalar görmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

3. Baharatlı yemekler01

Acılı, bol baharatlı, peynirli veya çok büyük porsiyonlu gibi sindirimi zor gıdalar kabus görme ve daha kötüsü hatırlama ihtimalinizi güçlendiriyor. Uyumadan önce bu tip gıdalar yemeniz uykunuzun bölünmesine, rüya gördükten sonra 5 dakika içinde uyanıyor olmanız ise rüyayı net bir şekilde hatırlamanıza sebep oluyor. Artık akşam atıştırmalıklarınızı seçerken bir daha düşünün deriz!