Pürüzsüz Bir Cilt İçin Öneriler

Cilt Temizliği

Sağlıkla ışıldayan, pürüzsüz bir cilt için ilk adım ve mutlaka olması gereken şey temizliktir. Temizliği doğru şekilde yapılmamış bir cilt, istenmeyen bir tabakayla kaplanacağı için hem siyah noktalara hem de sivilcelere elverişli bir cilt özelliği gösterir.

Cildi Nemlendirme

Cildin gerekli şekilde temizlenmesinden sonraki basamak mutlaka düzenli olarak nemlendirilmesidir. Cildin çeşitli nedenlerle nem kaybetmesi ya da zaten nem yönünden cildin fakir olması pürüzsüz bir görüntüyü imkansız kıldığı gibi uzun vadede kırışıklıklara da zemin hazırlamış olur .Bunların tümünü birden önlemek için cildin düzenli olarak nemlendirilmesi şarttır. Protein ve bitki özü katkılı ürünler gün boyu cildi nemlendirecek ve cilt yüzeyinde koruyucu tabaka oluşturacaktır.

Soğuk Suyun Önemi

Soğuk uygulama sadece yüz için değil cildin tümü için faydalıdır. Bedensel canlılığın sağlanması, daha diri görünen göğüslere sahip olmak, şişmiş ayakları rahatlatmak gibi olumlu etkilere sahip soğuk suyla şok uygulama, cildin pürüzsüz görünmesinde de büyük yardımcıdır . Soğuk su, sadece gözle görülür temizliği sağlamakla kalmaz buna ek olarak özellikle ofis ya da büro gibi kapalı mekanlarda çalışanların iş streslerinin cilde yansımasını yok eder.

Düzenli Uyku

Cildin pürüzsüz yani kusursuz bir görüntüye sahip olması için ihtiyacı olan en önemli unsurlardan biri yeterli gıdaya ulaşabilmesidir. Cildin gıdası ise düzenli bir “uyku”dur .Yeterli şekilde uyumayan kişilerin bu olumsuzlukları ilk olarak gözlerinden ve yorgun görünen ciltlerinden anlaşılmaktadır.

Unutmayın ki büyüme hormonu sadece çocuklar için değil yetişkinler için de gereklidir. Çünkü büyüme hormonu sayesinde hücre yenilenmesi sağlanır. Bir anlamda makul saatte yatmak güzellik uykusuna yatmakla aynı anlama gelmektedir.

E Vitamini

E Vitamini cilt bakımının her aşamasında faydaları görülen bir vitamin türüdür . Göz altı bakımı da dahil olmak üzere besleyici, yapılandırıcı ve onarıcı özelliğiyle pürüzsüz bir cilt için ya direkt cilde uygulanmalı ya da E Vitamini katkılı kremler kullanılmalıdır.

Egzersiz

Yüz egzersizi cilt güzelliği ve pürüzsüz görünüm adına oldukça etkili bir yöntemdir . Özellikle yüz kaslarını geliştirmek için var olan hareketler çok kısıtlı düzeydedir.Bunlardan biri ve en yaygını olan ağzı kapadıktan sonra yanakları içe doğru çekmek ve parmaklar yardımıyla yanakları yana doğru masaj hareketleriyle çekmektir. Bu hareket sayesinde cilt hücreleri uyarılacak ve harekete geçecektir. Sonuçta daha ışıltılı bir cildiniz olacak.

Turuncu Işık

Doğal yöntemlerle arzuladığınız pürüzsüzlükte bir cilde ulaşamadıysanız bir de turuncu ışık yöntemini denemelisiniz. Cildi ölü deriden kurtararak canlılık katan bu yöntem sayesinde pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz. Renkli ışık tedavisi güzellik salonlarında verilen bir hizmettir.

Renkli Işık Tedavisi Nedir?

Renkli ışık tedavisi cilt bakımında kullanılan oldukça yeni bir yöntemdir. “Led terapi” olarak bilinen bu yöntem cildin kusurlarını ortadan kaldırarak size pürüzsüz bir cilt sunuyor .Mavi Işık Tedavisi: Bu tedavi yöntemi ciltte var olan sivilce tedavilerinde oldukça etkilidir. Kuralların net şekilde uygulanması sonunda tam memnuniyet garantisi vermektedir.

Kırmızı Işık Tedavisi: Mavi ışığa göre daha derinlere ulaşan bir dalgadır. Orta dereceli sivilce tedavisinde mavi ışıkla birlikte kullanılmaktadır. Yaşlılıkla beraber ortaya çıkmış olan lekelerde, ince çizgilerde, kırışıklıklarda etkisi kanıtlanmıştır.

Turuncu Işık Tedavisi: Bu yöntem çeşitli nedenlerle doğal rengini kaybetmiş cildin tekrar eski canlılığını kazanmasını sağlar. Ayrıca mavi oksijenin cilt tarafından kolayca alınmasında da etkilidir.

Sarı Işık Tedavisi: Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Özellikle ameliyat sonrasında yaraların iyileşmesinde ve kas-eklem ağrılarında kullanılır.

Beslenme

Sağlıklı bir cilt birebir doğru beslenmeyle alakalıdır. Cilt için gerekli olan vitamin, mineral, yararlı yağlardan zengin beslenme, buna karşılık zararlı yağlardan, fazla şekerden uzak beslenme cilt üzerindeki etkilerini anında belli eder. Sebze ve meyveler cildin ihtiyacı olan birçok maddeyi karşılamaya yeter.Sebze, meyve ağırlıklı beslenerek pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz. İşlenmiş gıdalar, salam, sosis, sucuk gibi zararlı şarküteri ürünleri, cipsler, kızartmalar ve çikolata cilt üzerinde siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olurken toksik beslenmeyi de gündeme getirir. Bunların sonucunda ise mat, sorunlu ve yaşlı görünen bir cilt ortaya çıkar.

Su

Sadece cildinizin mükemmel görünmesi için değil her bir hücreniz için su yaşamsal değere sahiptir.Bunu bilerek bol bol su içmek size sayısız artı katacaktır.

Gün içinde eşit dağılım sağlayarak su içmek yani bir anda 5 bardak birden su içmek yerine her saat ve eşit oranda su içmek cildinizin 24 saat boyunca nem ihtiyacını karşılamak anlamına gelmektedir. Yeterli neme kavuşmuş cilt ise parlak bir görünüm sunar .

 

 

 

 

kaynak: pratikciltbakimi com