Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen Makyaj; yapan kadınların neredeyse hepsi makyajının pürüzsüz ve mükemmel görünmesini ister. Birçoğumuz basit tekniklerle bunu elde etse de porselen makyaj isimli bir makyaj stili bu konuda oldukça etkilidir. Porselen makyaj, isminden de anlaşılacağı gibi pürüzsüz ve kusursuz bir cilt görünümünü sağlar. Porselen makyaj ile cilt hem pürüzsüz hem de aydınlık gözükür. Porselen makyaj için kullanacağın malzemeler normal malzemelerinden biraz farklı olur. Bu malzemeler nelerdir?

Porselen Makyaj Malzemeleri

Öncelikle cildini makyaja hazır hale getirmen gerekir. Bunun için cildini diğer temizleyicilerden daha güçlü olan bir temizleyici almalısın. Böylelikle cildinde tek bir kir bile kalmamış olduğu için makyajın yüzüne daha iyi oturur. Temizleyiciden sonra ise makyaj bazı seçimine dikkat etmelisin.

Eğer yağlı bir cildin varsa yağ önleyici, gözenek küçültücü bir makyaj bazı kullanmalısın. Aksi halde gözeneklerin cildinin yağlanması ile açılır ve porselen makyaj görünümü elde edemezsin. En önemlisi ise fondöten. Fondötenin yüksek kapatma etkisi olmalı. Porselen fondöten kullanmalısın çünkü porselen fondöten cilt kusurlarını, ton eşitsizliğini tamamen kapatır.

Fondöteni alırken mutlaka kendi cilt tonuna uygun olanı almayı unutma. Göz altı morluklarını kapatmak için yine kapatıcılık etkisi güçlü olan bir concealer kullanmalısın. Eğer göz altında ton eşitsizliği varsa yani göz altın mor ve yeşilimsi bir renkteyse renkli concealer kullan.

Allık,bronzer ya da aydınlatıcı seçiminde daha kalıcı olacak ürünlerden olmalı. Alacağın bu ürünleri almadan sorabilir ve hangisinin daha etkili kalıcılık sağlayacağını öğrenebilirsin. Ruj seçimin mat ruj olmalı. Çünkü mat ruj diğer rujlara göre dudağında daha fazla kalır. Şimdi geçelim porselen makyajın nasıl yapılacağına.

Adım Adım Porselen Makyaj

Cilt temizliğinin yaptıktan sonra ilk olarak kaş ve göz makyajından başla. Kaşını boyayacağın kaş kalemi mutlaka kendi kaşına uygun olmalı bunu unutma. Porselen makyajda gözler de cilt kadar kalıcı olmalı bunun için göz kapağına far bazını uygula. Far bazın yoksa fondöten ile bunu yap.

Bu işlem farın gözünde daha sabit ve kalıcı olmasını sağlar. Gözüne uygulamak istediğin renk nude bir renk olursa daha iyi olur. Göz farını biraz bol sürmelisin ama eğer sürdüğün renk kendisini siyah gibi çok belli eden bir renkse fazlaya kaçma. Kirpiklerine istersen takma kirpik kullanabilirsin.

Tercihin maskara olacaksa hacimlendirme etkili bir maskara kullan. Tenine baz ve fondötenini de uyguladıktan sonra ruj için dudağını da nemlendirmeyi unutma. Çünkü mat ruj dudağını kurutur. Dudağını nemlendirmezsen rujun dudağında çatlamaya başlar.

Göz, cilt, ruj derken son noktayı allık, bronzer, ya da aydınlatıcı ile koyup porselen makyajını bitirmiş olursun. Allık kullanmak istiyorsan renk seçimin göz ve dudağınla uygun olmalı. Porselen makyaj yapmak için özellikle porselen makyaj malzemesi alırsan çok daha iyi bir porselen makyaja sahip olursun.