Osmanlı Tarzı Dekorasyon

GÖZ ZEVKİNE HÜKMEDİN

Dekorasyon Fransızcadan gelen ve anlam olarak da uyumlu bir şekilde parçalardan bütüne ulaşmayı yansıtan bir kelimedir. Öyleyse yaşadığımız ve kurallarını belirlediğimiz evimiz için 4 kıtaya hükmetmiş ve hükmettiği toprak parçalarını birleştirip bir bütün yaparak dünyayı dekore etmiş olan Osmanlı’dan daha uygun bir dekorasyon stil seçeneği bulunabilir mi?

Onca coğrafyadan alınmış olan üstün estetik bilgisi ve zenginliği bir merkezde toplayıp, evrenin sıralarını açığa çıkarmak için bekleyen bir asa gibi insanların ihtişamından çekindiği bir güzelliğe bürünmüş olan Osmanlı Tarzı Dekorasyon yaşam alanımızın bir parçası olmak için bizi bekliyor.

 

Bizimse güçlü, rahat ve kaliteli hissetmek için beklediğimiz şey ise güzelliğin göreceli olduğu gerçeğini değiştiren, bir kanun niteliğinde estetiğe sahip olan Osmanlı Stiline yaşam alanımızda yer vermek.

Nasıl gökkuşağı içerisinde ana renkleri barındırdığı ve o ana renklerden her renge ulaşılabilmesi nedeniyle çok güzel ise, Osmanlı Tarzı da içerisinde her zevki barındıran ve barındırdığı bu çeşitlilikten yeni lezzetleri yaratıp, o alanda farklı ufuklar açan bir güzellik anıtıdır.

Belki oturduğunuz koltukta bir Berberi gibi etrafınıza bakacak belki de uzandığınız sehpanıza asil bir şahsiyet gibi mendilinizi bırakacaksınız. Bu güzellik anıtının gölgesinde bulunmak muhakkak ki size dışarıdan imrenilecek derece bir saygınlık katacak ve kendinizi yeniden yaratmış olacaksınız.

Ne derler bilirsiniz ‘’Aslan yattığı yerden belli olur’’ yaşam alanımız da bizi başlıca temsil eden ana kurum olup doğrudan doğruya bizi yansıttığına göre o halde neden her güzelliği yansıtan bir stilden uzak duralım?

Gittiğimiz yerlerden dönerken aklımızda oralara dair anılarımız olur. Bu anılar zamanla eksilir, bazıları unutulur fakat hepsi için ortak bir şey vardır ki o da; zamandan çaldığımız ve zihnimizin içerisinde barınan bir sır oluşlarıdır.

Siz de içerisinde bulunduğunuz zamandan çalmak size gelen birisinin sizden giderken yanında götürdüğü anılarda daimi olarak kalmak istiyorsanız, bırakın da bu işi yaşam alanınızın dekorunu süsleyen Osmanlı Stili yapsın.

Bu onun için yüzlerce yıldır biriktirdiği estetiği, zarafeti ve ihtişamı düşünecek olursak son derece basit bir iş. Asıl zor olan şey ise size gelen birinin bu ihtişam, zarafet ve estetik sarhoşluğundan sonra bunu unutabilmesidir. Aslında Osmanlı Stili sadece doğduğu, beslendiği ve geliştiği topraklardan öğrendiğini yapmıştır: Göz zevkine hükmetmiştir.