Örnek İftar Menüsü

Örnek İftar Menüsü

İftar için sağlıklı bir menü. Sofradaki tüm yemekleri aynı anda tüketmek sağlığınızı bozabilir tüm gece boyunca rahatsız edebilir hatta sahuru bile rahat yapamayabilirsiniz. aşağıdaki örnek iftar menüsünü baz alarak farklı tarifler deneyebilir aradaki boşluklara sadık kalarak  rahat ve sağlıklı bir şekilde aç kalmadan oruç ibadetinizi eda edebilirsiniz.

1 -2 adet hurma ve 1 su bardağı su ile orucunuzu açın. Orucunuzu açtıktan 5- 10 dakika sonra 1 kase mercimek çorbası için (posa alımı ve sindirim açısından önemlidir.) 1 ince dilim tam buğday ekmeği, bol yeşillikli az yağlı salata tüketin.

Çorbanızı içtikten 10-15 dakika sonra; 2 köfte büyüklüğünde ızgara tavuk, balık veya kırmızı et yiyin. 6 yemek kaşığı etsiz sebze yemeği, bol yeşillikli az yağlı salata, 1 kase yoğurt veya 1 su bardağı ayran.

1 ince dilim tam buğday ekmeği ile iftarı tamamlayın. İftardan bir saat sonra bir top dondurma ile meyve tatlısı (elma, armut tatlısı gibi) veya sütlü tatlı çeşitlerinden herhangi biri ile devam edin. Tatlıdan bir sat sonra ise 2 porsiyon meyve yiyin.