Mutfak Tezgahı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Mutfak evlerin özen gösterilmesi gereken odalarından biridir. Bayanların zamanın bir çoğunu mutfakta geçirdiği düşünülürse, rahat ve kullanışlı bir mutfağa sahip olmak önemli bir yer tutar. Mutfak dekorasyonunda dolapların konumu ve kullanışlılığı kadar mutfak tezgahının da kullanışlı olması gerekir. Mutfak tezgahı bir yerde dekorasyonu tamamlayan etkili bir öge durumundadır.

Klasik mermer mutfak tezgahları pahalılığı ve kimi durumlarda kullanışsızlığı yönünden günümüzde pek tercih edilmiyor. Son zamanalarda en çok tercih edilen tezgah modelleri; simli mermerit mutfak tezgahı, siyah simli granit mutfak tezgahı ve suya dayanıklı ahşap mutfak tezgahı modelleridir. Şık bir mutfak yaratmak isteyen bayanlar tercihlerini Çimstone granit mermer mutfak tezgahı ile siyah simli parlak granit mutfak tezgahından yana kullanıyorlar.

Mutfak tezgahı seçerken nelere dikkat edilmeli ve göz önünde bulundurulması gereken bir kaç husus ise;

Mermerit tezgah içinde silikon ve mermer tozu içerdiği için üzerine sıcak bir şeyler konulduğunda deformasyon görülebilir. Saf mermerde ise beyaz renkler çay lekesi gibi lekeler hemen silinmediği taktirde iz bırakır, üzerinde bir doğranmaz çünkü çizilir ve limon gibi asitli yiyecekler saf mermere zara verir. Mermer tezgahın kullanımı ve bakımı biraz zahmetlidir. Çin graniti ise bir süre sonra su sızdırmaya meyilli bir tezgah modelidir. Bu sebeple bu tezgahlar bir süre sonra alt kısmına su sızdırarak mutfak dolaplarının kabarmasına sebep olur. En çok tavsiye edilen mutfak tezgah granit mutfak tezgahı modelleridir. Çizilmez, sıcağa oldukça dayanıklı şık ve çok kullanışlı bir üründür.