Mobilya yenileme fikirleri

Mobilya yenileme fikirleri

Atmaya kıyamadığınız eski eşyalarınız var ama ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Belki yenilemek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınıza karar veremediniz. O halde bu kılavuz tam size göre,

Eski boyaları kazımak kolay bir iş değildir ve belki de yenilemede karşılaşacağınız en zor adımdır. Bunun için kimyasal çözücüler,zımpara,koruyucu gözlük,iş önlüğü,kazıyıcılar ve fırçalara ihtiyacınız var. Kazıma işlemi açık havada veya iyi havalandırılmış bir yerde yapmanız gerekir. Çünkü kullanacağınız kimyasallar olduça zehirleyici bir duman çıkartacaktır. Eski boya katmanlarını kaldırmak için bir kazıyıcı veya çelik yün kullanmalısınız.Eğer mobilyanız eski ve masif ahşap ise boyamayı düşünebilirsiniz.

Boyama işlemi için zımpara,koruma eldiveni,ahşap boyası,yumuşak bir bez,mobilya örtüsü ve verniğe ihtiyacınız var. Öncelikle zımpara ile yüzeyi tamamen pürüzsüz hale getirin. Diğer yüzeyleri mobilya örtüsü ile koruyun. Yumuşak bir bez ile silin ve yine bez yardımıyla boyayın. Gerekiyorsa çift kat uygulayıp vernikleyin.

 Sandalyelerin kumaşlarını değiştirmeye ne dersiniz? Biraz zor görünebilir ama sabırlı ve istekliyseniz elbette değiştirebilirsiniz! Kumaşta yırtıklar veya sandalyede teknik bir bozukluk varsa kolayca ulaşabileceğiniz DIY projeleri ile bu kumaşları yenileyebilirsiniz. 4. Badana,kireçleme ve dekupaj. Bu tip yöntemler ile mat ve beyaz badanalı bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunun için pirinç,yün veya bakır fırçaya,kireçleme balmumuna,kireç veya astara,yumuşak bir beze,mobilya örtüsüne,beyaz veya natürel verniğe ihtiyacınız var.

Badananın iyi tutması için bakır veya pirinç fırçayla ahşapın üstünden geçin. Sonra zımpara ile yüzeyi düzeltin. Ardından balmumu ile boyayın. Eğer kireçleme yapıyorsanız bez ile silmeyi ihmal etmeyin. Kuruduktan sonra vernikleyin.

Süt boyama. Elbette mobilyalara yönelik olarak gerçek süt ile yapılandan değil toz halinde olandan bahsediyoruz. Bu diğerlerine nazaran daha doğaldır,zehirsizdir,özelleştirilebilir renkler sunar. Ve mobilyalarınızda çeşitli desenler oluşturma imkanı verir. Bunun için kova,karıştırma sopası ve fırça gerekiyor.

Lateks boyanın avantajı suda çözünebilir olmasıdır. Yağ bazlı boya ise ekstra dikkat gerektirir. Bunun yanında daha zengin ve canlı renkler sunar. Bunun için bez,zımpara,silindir fırça,ressam bandı,astar,çözücü ve boyaya ihtiyacınız var.

 Sprey boyalar dış mekan mobilyaları için idealdir. Birkaç kat sprey boya ile herşeyi örtebilirsiniz. Bunun için mobilya sprey boyası,lastik eldiven,boyacı maskesi ve mobilya örtüsü. Öncelikle kusurları çıkartmak veya iyileştirmek için iyice ovun,temiz olmasını sağlayın. Açık havada boyayın.

Öncelikle boyayacağınız mobilyayı tamamen parçalarından ayırın ve bir bez yardımı ile silin. Çekmece kenarlarını ressam bantı ile koruyun. Bir kat boyayın,kurumaya bırakın. Eğer fırça çizgileri istemiyorsanız silindir rulo fırça kullanın. İkinci katı geçmeden önce kurumasını bekleyin.

Yeni minderler. Aslında üstte de belirttiğimiz gibi sandalye veya minder kaplamak zor görünen ama gayet basit bir iştir. Bunun için zımba tabancası,kumaş,içi köpük veya herhangi dolgu malzemesi gerekiyor. Eski koltuk minderinizi sökün ve kumaşını çıkartın. Bu çıkarttığınız kumaşı şablon olarak kullanıp diğer kumaşı kesin. Eğer altındaki dolgu yıpranmışsa onu da değiştirin. Yeni kumaşınızı zımba yardımı ile sabitleyin.

Arka kısımda dekoratif vidalar kullanın.

İşte bu kadar!