Mevsim Geçişlerinde Saç Dökülmesi

 

Mevsim geçişlerinde saç dökülmesi hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunlarından biridir. Saç dökülmesi, mevsim geçişi dönemlerinde daha da artarak can sıkıcı bir hal alabilir.

Kadınlar için eğer altta yatan farklı bir sağlık sorunu yoksa, dökülen saçların yenileri çıkmaktadır.

Mevsim geçişlerinde saç dökülmelerinin önüne geçebilmek ve saç bakımında neler dikkat etmek gerektiğinde hep birlikte göz atalım!

 

  • Beslenmenize Dikkat Edin
  • Bakım Ürünleri Kullanın
  • Zeytinyağı Maskesi Deneyin
  • Sarımsak Kullanın
  • Hindistan Cevizi Yağı
  • Kimyasal İşlemlerden Kaçının
  • Saçlarınızı Özenli Tarayın
  • Çemen Otu Kullanın

 

Beslenmenize Dikkat Edin

Saç dökülmesi ile beslenme arasında büyük bir ilişki vardır. Ne kadar yararlı gıdalarla beslenirseniz, saçlarınız o kadar sağlıklı olacaktır. Zararlı besinler yerine, sağlıklı besinler tüketmeye özen göstererek, yeterli miktarda vitamin ve mineral almaya dikkat etmelisiniz.

Bol bol su içmeyi ihmal etmemeli ve öğünlerinizi doğru zaman dilimlerinde ayırmayı da ihmal etmemelisiniz.

 

 

Bakım Ürünleri Kullanın

Saçlarınız için kullandığınız şampuan, krem, serum, maske gibi bakım ürünlerinin kaliteli ve saç tipinize uygun olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Doktora başvurarak önerisi doğrultusunda, dökülme karşıtı saç ürünleri kullanarak da saç dökülmesini azaltabilirsiniz.

 

 

Zeytinyağı Maskesi Deneyin

Saçlarınız için dökülme karşıtı olan doğal yöntemlerden de yararlanabilirsiniz.

Saçlar için doğal yöntemler denildiği zaman akla gelen ilk ürün zeytinyağıdır.

Zeytinyağı ile yumurtayı iyice karıştırarak saçlarınıza uygulayabilir, bir streç yardımıyla sardıktan sonra 15 dakika kadar bekleyebilirsiniz.  Ardından saçınızı ılık su ile iyice duruladıktan sonra saçlarınızın yumuşadığını da göreceksiniz.

 

 

Sarımsak Kullanın

Saç dökülmesine iyi gelen bir diğer doğal yöntem sarımsaktır. Dökülen saçların yerine, yenisini de çıkaran sarımsağı kullandığınız şampuanların içine de koyabilirsiniz. Sarımsağın suyunu saçınıza uygulayıp, 20 dakika kadar beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

 

 

Hindistan Cevizi Yağı Kullanın

Saç bakımında hindistan cevizi yağı da  kullanılan ürünler arasında yer alır. Saç dökülmelerinde oldukça etkili olan Hindistan cevizi yağını ısıtarak saçlarınıza uygulayabilir ve streçle sararak 30 dakika kadar bekletebilirsiniz.

 

 

Kimyasal İşlemlerden Kaçının

Kimyasal işlemlerden kaçınmak, sıklıkla yüksek ısıda saçlara şekil vermek saçlarınızı gereğinden fazla yıpratacak ve dökülmelerine neden olacaktır. Mümkün olduğunca kimyasal işlemlerden ve yüksek ısılı işlemlerden uzak durmanız gerekmektedir.

 

Saçlarınızı Özenli Tarayın

Mevsim geçişlerinde saçlarınıza daha fazla özen göstermeli, daha özenli taramalısınız. Tararken saçlarınızın nemli olmasına özen göstermeniz gerekir.

Bununla birlikte bol su tüketmek ve stresten uzak durmak da saçlarınız için faydalı olacaktır.

 

 

Çemen Otu Kullanın

Çemen otu da dökülen saçlar için kullanılan doğal yöntemler arasındadır.

Çemen otu, saç köklerini güçlendirerek yeniden çıkmalarına yardımcı olur.

Çemen tohumlarını bir gece önceden suda bekletin. Ertesi sabah sudan çıkararak ezin ve macun kıvamına getirdikten sonra saçınıza uygulayın. Saçınıza uyguladığınız çemen otu maskesini 40 dakika kadar beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.