Maya Maskesi Tarifi

Çeşitli cilt sorunlarından kurtulmak için evde basitçe hazırlayabileceğiniz maya maskesinden faydalanabilirsiniz. Maya maskeleri ile cildinizdeki sarkmaları, güneş lekelerini, cilt lekelerini giderebilirsiniz.
Cildin yağ oranını dengeleyen maya maskeleri ile sivilce sorununun da üstesinden gelebilirsiniz. Maya maskeleri ile cildiniz daha canlı ve lekesiz bir görünüme kavuşacaktır.

Maya Maskeleri
Pürüzsüz Bir Cilt İçin Kuru Maya Maskesi
1 çay kaşığı toz maya
Bir miktar su
Yeteri miktarda su ile mayayı karıştırın ve krem kıvamına gelen karışımı cildinize sürüp 15 dakika bekletin. Sürenin sonunda cildinizi yıkayıp temizleyebilirsiniz. Haftada 2 kere tekrarlayabilirsiniz. Ölü deri hücrelerini uzaklaştırarak daha pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

Cilt Lekeleri İçin Yaş Maya Maskesi
1 çorba kaşığı yaş maya
1 çorba kaşığı süt
Süt ve mayayı karıştırarak krem kıvamına getirin. Elde etmiş olduğunuz karışımı cildinize uygulayın ve kuruyana kadar 15 dakika kadar bekleyin. Ardından nemli bir havlu ile yüzünüzü nemlendirin. Sonrasında soyarak maskeyi çıkartın. Maskeyi 20 dakika kadar yüzünüzde bekletmelisiniz. Haftada 1 kere tekrarlayarak kullandığınızda sivilce lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Cildi Toparlayan Maya Maskesi Tarifi
2 tatlı kaşığı limon suyu
2 tatlı kaşığı yaş maya
Maya ve limonu karıştırıp mayayı eritin. Elde etmiş olduğunuz maskeyi cildinize sürün ve 15 dakika kadar bekledikten sonra çıkartın. Son olarak cildinizi yıkayıp temizleyin. 10 günde 1 olmak üzere tekrarladığınızda yağlı ciltlerin toparlanmasını sağlayacaktır.

İnce Kırışıklıklar İçin Maya Maskesi
1 çorba kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı yaş maya
Malzemeleri karıştırın ve elde etmiş olduğunuz karışımı yüzünüze sürün. 30 dakika kadar maskeyi yüzünüzde beklettikten sonra yıkayıp temizleyin. Haftada 1 kere tekrarladığınızda cildinizdeki ince kırışıklıkların açılmasını sağlayacaktır.

Kırışıklıklara Karşı Maya Maskesi
1 tatlı kaşığı süt
1 tatlı kaşığı elma suyu
1 tatlı kaşığı yaş maya
Malzemeleri bir araya getirip karıştırın ve elde etmiş olduğunuz karışımı kırışıklıkların bulunduğu bölgelere sürün. Maskeyi 10 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra nemli bir havlu ile silip ardından durulayabilirsiniz. İnce kırışıklık ve sarkmaları gideren maske, cilt yağlanması sorununu da çözecektir.

Saf Maya Maskesi
1 çorba kaşığı ılık su
1 çorba kaşığı yaş maya
Maya ve suyu karıştırıp mayanın erimesini sağlayın. Krem kıvamına gelen karışımı göz ve dudak çevresine fazla yaklaşmadan cildinize sürün. 15 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra soğuk su ile cildinizi yıkayıp temizleyebilirsiniz. Haftada 2 kere tekrarlayabileceğiniz maske, cildinizdeki yağlanmayı giderecektir.