Makyaj Yapma Teknikleri

Makyaj kadınların güzel ve kusursuz görünmek adına olmazsa olmazıdır. Peki güzel ve kusursuz görünmek için makyaj yapma teknikleri nelerdir?

Öncelikle makyaja başlamadan cilt mutlaka temiz ve nemlendirilmiş olmalıdır. Temiz bir cildin makyajı daha iyi yansıtacağı kesindir.

Ciltteki kusurları kapatmak için mutlaka ince bir tabaka halinde fondöten sürerek makyaja başlanır fakat cilt yağlı ise fondöten yerine yine ince bir tabaka olacak şekilde kapatıcı kullanılmalıdır. Bu bazın üzerine yüzünüzde gölgelendirme ve aydınlatma yapılır.

Kapatıcınızdan 1-2 ton daha koyu olan bir kapatıcı alında saç diplerine, elmacık kemiklerinin hemen altına ve çene uç kısımlarına çok kalın olmayacak bir hat şeklinde sürülür daha sonra aydınlatıcıya geçilir.

$mavi_gozler_icin_farkli_makyaj_teknikleri (7)

Aydınlatıcı da alına, gözaltları ve elmacık kemiklerinin hemen üstüne sürülür. Kapatıcı ve aydınlatıcı bir makyaj süngeri ile hafifçe dağıtılarak tonlama sağlanır. Bu işlemden sonra göz makyajına geçilir.

Göz makyajı göz şekline göre olmalıdır. Küçük gözler daha açık ve aydınlık renklerle büyük gösterilmeli, büyük gözler ise daha koyu renklerle yüzle daha orantılı gösterilmelidir. Göz farına göz şekline göre karar verildikten sonra gözkapağının üzerine sürülür, hafifçe kaşa doğru dağıtılarak tonlama yapılır.

Özellikle göz kuyruğuna bir ton daha koyu far sürülerek göze gölgelendirme yapılır ve gözlere eyeliner çekilip, rimel sürülür. Gözler tamamlandıktan sonra kaşlarınız şekilsizse kaş renginize yakın kaş kalemiyle yapay durmayacak şekilde takviye yapılır. Bu işlemlerden sonra dudaklara geçilir.

Dudaklarınız ince ise rujunuza uygun koyu olmayan bir kalemle dudak kenarları çizilmelidir. Çok öne çıkmayan, makyajınızın tonlarına uyumlu bir ruj sürülür ve son olarak elmacık kemiklerinizin üzerine yine makyajınıza uygun tonlarda allık sürülmelidir.

Bu makyaj teknikleri her zaman geçerli olmakla birlikte, daha ağır gece makyajlarında veya daha profesyonel makyajlarda birkaç takviye gerekli olabilmektedir. Ayrıca makyajı sadece doğru yapmak değil, doğru renk kombinasyonları ve profesyonel malzemeler kullanmak da önemlidir.

Özellikle kullanılan renk kombinasyonları asla abartılı olmamalıdır. Yüzde sadece bir yer, dudaklarınız veya gözleriniz öne çıkmalıdır. Patlayan renklerde ruj kullanıldığında göz makyajı hafif olmalı ya da gözler ön plandaysa dudak makyajı hafif olmalıdır. Gece makyajlarında biraz daha abartıya yer verilebilir ve pırıltılı farlar kullanılabilir.