Web
Analytics

Katar Sahilleri Türk Silahıyla Korunacak

Katar Sahilleri Türk Silahıyla Korunacak
Haberler 8 Ekim 2015 1529 defa okundu 0 yorum

Ares Tersanecilik’in, Katar için üreteceği 17 sahil güvenlik botunda ASELSAN’ın silah sistemi tercih edildi.

Screenshot_3

High Tech Port by MÜSİAD Qatar Fuarı’nda,ASELSAN ile Ares Tersanesi arasında mutabakat muhtırası imzalandı. ASELSANGenel Müdürü Faik Eken, Ares Tersanecilik ile birlikte Katar Sahil Güvenlik Komutalığının ihtiyaçlarının karşılanması için işbirliğine gideceklerini söyledi.

BİRÇOK ÜLKEDE HALİHAZIRDA KULLANIMDA

Söz konusu projeyle Katar kullanıcılarına daha iyi ve üstün bir çözüm oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Eken, ASELSAN’ın stabilize silah sistemlerinin aralarındaKatar’ın da bulunduğu Körfez Bölgesi’nde birçok ülkede halihazırda kullanımda olduğunu belirtti.

Eken, “Bu projeyle Katar’daki çözümlerimizin sayısı artacak ve Sahil Güvenlik Komutanlığıda bizim kullanıcılarımız arasına girecek” dedi.

SİLAH SİSTEMİNDE ASELSAN TERCİHİ

Ares Tersanecilik Murahhas Müdürü Kerim Kalafatoğlu ise 5 yıllık bir ihale sürecinden sonra 2014’te imzaladıkları Katar İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı projesi kapsamında 17 botluk paket için silah sistemlerinde ASELSAN’ı tercih ettiklerini dile getirdi. Kalafatoğlu, “Bu doğrultuda milli tedarikçimizle çalışmaktan mutluluk duyuyoruz, işbirlikleri için kendilerine teşekkür ederiz” diye konuştu.

PROJE, 4 YILLIK SÜREÇTE TAMAMLANACAK

Projenin fiili üretiminin başladığını ifade eden Kalafatoğlu, 2016 için asgari 3 geminin tesliminin söz konusu olduğunu, yaklaşık 4 yıllık süreçte projenin tamamlanacağını belirtti. Kalafatoğlu, ayrıca 275 personelin de Katar’da eğitileceğini ve çok kapsamlı lojistik destek paketinin Katar’a sunulacağını kaydetti.

Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi de iki şirket arasında atılan imzaların hem savunma sanayisi şirketleri arasındaki güç birliği hem de dışarıya yapılan ihracatta milli bir şirketin aktif rol alması açısından önem taşıdığını söyledi.

DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ SİLAH SİSTEMLERİ ARASINDA

Ares Tersanecilik’in sahil güvenlik botları üzerine entegre edilecek silah sistemlerinin dünyanın en gelişmiş silah sistemleri arasında yer aldığını vurgulayan Tüfekçi, şirketin ürettiği botlarla dünyanın dört bir yanına satış yaparak kendini ispatladığına işaret etti. Tüfekçi, Türkiye adına Katar başta olmak üzere daha büyük iş imkanları ortaya çıkması dileğinde bulundu.Konuşmaların ardından şirket yöneticileri mutabakat muhtırasını imzaladı.

Yorumlar

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.