Kanser Hakkında Bilinen 5 Yanlış Bilgi


Çağımızın en korkulu ve en yaygın hastalığı ne yazık ki kanserdir. Kanser teşhisi, aşırı düzensiz bir şekilde çoğalarak yayılan hücre topluluklarının önce tek bir bölgeye yönelmesi ve bu yöneldiği bölgede bir kötü huylu ur biçiminde oluşum yaratması olarak ifade edilir. Sağlıklı bir bünyede her gün belirli miktarda kanser hücresi zaten oluşmaktadır. Ancak ve ancak bedenimiz bu hücreler kontrolsüzce çoğalmaya başlamadan onları bağışıklık sistemimiz zaten dışarı atar. Kanser ile ilgili oluşan algılardan kaynaklı uzun bir zamandır süregelen, kulaktan dolma ve halk arasında bilinen bazı yanlışlar vardır. Haydi gelin bu kanser hakkında en çok bilinen 5 yanlış nelermiş birlikte bakalım.


Tek Tip Kanser Olgusu


Kanser hastalığının tedavisi ile ilgili en çok bilinen bu yanlış, hastalığı tek tip bir kanser türünün altına koymaktır. İnsanlar ney yazık ki tek bir kanser çeşidine tedavi bulunduğu zaman diğer bütün kanser çeşitlerine de tedavi bulunacağı ve ne yazık ki bu hastalığın tarihe sonsuza kadar karışacağına dair bir inanç içindeler. Ancak durum bu şekilde değil. Mesela günümüzde şu an meme kanseri için üretilmiş doğru tedaviler ve ilaçlar mümkün. Meme kanseri için uygulanan bu ilaçlar ne yazık ki pankreas kanseri için aynı şekilde olumlu etki göstermemektedirler.


Kanserin Tedavisi Yoktur


Halk arasında yer alan çok büyük yanılgılardan bir diğeri ise kanserin tam olarak kesin tedavisinin olmadığı inancıdır. Kanser artık tamamen tedavi edilmesi mümkün ve ilerlemeden önünü alabileceğiniz bir hastalık çeşididir. Deri kanseri türleri uygulanacak tedavi tümörü almak olsa da lösemi gibi daha komplike olan kanser türleri için daha uzun süreçler izlenecektir. Uygulanacak ilaç ve kemoterapi tedavileri her kanser türü için farklıdır.


Cep Telefonu Kanser Yapar


Cep telefonunun yaydığı dalgalar ile kansere yol açtığı ve zararlı radyasyon yaydığı toplumun pek çok kesimi tarafından inanılan bir yanlıştır. Bu radyasyonun direkt olarak kansere ön ayak olduğunu kanıtlayan kesinleşmiş bir kanıt ne yazık ki yoktur. Ayrıca cep telefonu sektörünün günümüzde oldukça üst bir teknolojik noktaya geldiğini ise hatırlamak gerekiyor. Yine de bilim insanları tarafından bu tezin doğrulu kesin olarak açıklanabilmiş değildir. 


Göğüs Kanseri


Yanlış bilinen konulardan bir diğeri ise sadece ama sadece kadınların göğüs kanserine yakalanacağıdır. Her ne kadar kadınlarda göğüs kanseri oranı oldukça fazla olsa da unutmayınız ki erkeklerde bu kanser türüne yakalanabilme ihtimalleri ne yazık ki var. Amerika'da her yıl yaklaşık 2000 erkeğin göğüs kanserine yakalandığı kayıtlı olarak bulunmaktadır.


Alternatif Tıp Yöntemleri


Alternatif tıp artık pek çok hastalığa ilaçsız çare olabilmektedir. Fakat bu olay kanser için ne yazık ki geçerli değildir. Yanlış bilgilerden biri ise alternatif tıp sayesinde kanseri tedavi edebilmektir. Alternatif tıbbın sunduğu imkanlar çok geniş bir ölçüde olsa da kanser tedavisinde ancak aracı ve rahatlatıcı olarak kullanılabilirler. Modern tıbbın yönlendirmesi olmadan alternatif tıp yöntemlerinin kullanılması tek başına bir ifade etmeyecektir.