Kadın Hastalıkları İle İlgili Sorular ve Cevaplar

 

Yumurtalıklarda kist varken hamile kalınır mı?

Özellikli bir yumurtalık kisti olmadığı sürece, gebe kalmaya engel olmayacağından, yumurtalıklarda kist varken hamile kalınabilir.

Çikolata kistlerinde ve polikistik over hastalığında gebe kalmada zorluklar ve yardımcı üreme tedavilerine gereksinim olabilir.

Sezaryen doğum kaçıncı haftada yapılır?

Sezaryen doğum eğer önceden sezaryen olan bir anne adayına yapılacak ise 38. haftadan sonra, bebek gelişimi tamamlanacağı için yapılabilir. Ancak doğumun erken başlaması, sancı, su gelmesi gibi durumlarda hemen yapılmalıdır.

İsteğe bağlı sezaryenlerde yine 38. gebelik haftası dolduktan sonra sezaryen doğum planı yapılabilir, herhangi bir problem olmadığı sürece 40. gebelik haftasına kadar da beklenilebilir.

Sezaryen Doğum Ameliyatı

Sezaryen, normal doğuma engel durumlarda, eski sezaryenli hanımlarda veya isteğe bağlı olarak yapılan doğum ameliyatının adıdır.

Sezaryen genel anestezi ile veya spinal-epidural anestezi yöntemleri ile yapılabilir. Ameliyat süresi yaklaşık 45 dakikadır.

Doğum sonrasında iki gün hastanede kalış süresi ile hem annenin iyileşmesi ve bakımı hem de bebeğinizin yeni doğan bakımları yapılmaktadır.

İdrar kaçırma nedir?

İdrar kaçırma, öksürme, ıkınma, gülme gibi durumlarla veya yetişememe hissi tarzında az veya çok miktarda idrarın istemsiz olarak yapılmasıdır.

Kadınlarda idrar kaçırma daha çok mesane ve vajina ön duvarı sarkmaları eşliğinde, zor veya fazla doğum, kabızlık hikayeleri eşliğinde yaşanmaktadır.

İdrar kaçırma tedavileri ilaç kullanımı, ameliyatsız bir takım elektrik stimülasyonu tedavileri, nihayi ve kesin çözüm gereken hanımlarda idrar kaçırma ameliyatlarıdır.

Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelik döneminde hiçbir konuda yasak veya engel olmadığı gibi aynı şekilde cinsel ilişki de serbesttir.

Düşük tehdidi, erken doğum tehdidi, plasenta previa gibi gebeliğin riske gireceği, erken doğum, düşük veya kanamaların yaşanabileceği durumlarda cinsel ilişki olmamalıdır.

Gebeliğin ilk 10 haftasında, erken dönem kayıpları yaşanmaması amacıyla cinsel ilişkiden kaçınılabilir.

Bu durumların dışında, doğuma kadar cinsel hayata devam edilebilir.

Vajinal akıntılar

  • Vajinal akıntılar normal olarak yorumlanabildiği gibi, bazen vajinal enfeksiyonların belirtisidir.
  • Vajinal akıntıya, koku, sarı –yeşil- koyu beyaz renk eşlik ediyorsa, ilişki sırasında veya sonrasında rahatsız edici bir koku, kasık ağrısı mevcut ise, bu akıntılar bir enfeksiyon olarak yorumlanabilir.
  • Şikayetlerin eşlik ettiği vajinal akıntılarda, fazla zaman kaybetmeden jinekolojik muayene olmak gerekir.
  • Vajinal kültür kronik ve tekrarlayan akıntılarda yapılabilecek bir incelemedir. Böylece sebebe yönelik tedavi uygulanabilir.
  • Eş tedavisi, tekrarlayan vajinal enfeksiyonlarda atlanmaması gereken bir husustur.
  • Vajinal akıntı tedavisi sonrası smear alınarak rahim ağzı hücrelerinin sağlığı da ortaya konmuş olur.