Web
Analytics

IŞİD Militanının ODTÜ’deki Bir Etkinliğe Katılması Üniversiteyi Karıştırdı

IŞİD Militanının ODTÜ’deki Bir Etkinliğe Katılması Üniversiteyi Karıştırdı
Haberler 1 Kasım 2015 949 defa okundu 0 yorum

IŞİD militanı olduğu belirtilen bir kişinin ODTÜ kampüsündeki bir etkinliğe katıldığı iddiası üniversiteyi karıştırdı.

ODTÜ’de faaliyet gösteren öğrenci kulüplerinden biri olan Mescid Topluluğu’nunFacebook sayfalarından paylaştıkları bir etkinlik fotoğrafı üniversiteyi karıştırdı. Fotoğraftaki kişinin ODTÜ’lülerce bilinen bir IŞİD militanı olduğu iddia edildi. Topluluğun görseldeki kişiyi photohop yöntemi ile silmesi ve iddiaları ‘yuvarlak ifadelerle’ yalanlaması tartışmaları alevlendirdi.

ODTÜ’DEN IŞİD’E KATILDI

ODTÜ’deki onlarca topluluktan birisi olan Mescid Topluluğu üyeleri, topluluğun facebooksayfasından bir etkinlik fotoğrafı paylaştı. Etkinlik fotoğrafında, konuşmacı olduğu anlaşılan bir kişinin daha önce ODTÜ’den IŞİD’e katılan bir isim olduğu öne sürüldü. İsmi öğrenilemeyen bu kişinin, ODTÜ kampüsünde herkesçe bilinen aşırı islamcı bir gençle birlikte görüldüğü söylentileri de iddiaları artırdı.

TEPKİLER ÜZERİNE FOTOĞRAF SİLİNDİ, SONRA TEKRAR PAYLAŞILDI

Söz konusu topluluk, yayınladığı fotoğrafa tepkiler gelince, kalorifer dibinde oturan şahsı fotoğraftan silerek tekrar Facebook hesabında paylaşması, söz konuşu şahıs hakkındaki şüpheleri daha da arttırdı. Tekrar paylaşılan fotoğraf, şu açıklamayla yayınlandı:

 

isid-militaninin-odtu-deki-bir-etkinlige-7833354_x_4689_o

“ŞAHIS ÜZERİNDEN YAPILAN DEĞERLENDİRMELER TOPLULUĞA MAL EDİLEMEZ”

“ODTÜ Mescid Topluluğu’nun programları ODTÜ’deki herkese açık bir şekilde, genellikle mescidlerde yapılmaktadır. İslâm dinine ve müslümanlara olan tahammülsüzlükleri ile tanınan zihniyet, son gönderimizin ilk halindeki fotoğrafı almış ve hiçbir delile dayandırmaksızın topluluğumuza IŞİD’ci damgası vurmaya çalışmıştır. Şahıslar üzerinden yapılan değerlendirmeler topluluklara mâl edilemez. Gönderideki düzenleme ise söz konusu fotoğraftaki şahsa yöneltilen eleştirilerin, bugün olduğu gibi, topluluk aleyhine söylem, iftira ve karalamalara malzeme konusu yapılmaması adına yapılmıştır. Mescidler herkese açık yerlerdir; mescide giren bireyleri sorgulamamız mümkün değildir. Bugün yapılmaya çalışılan yalnızca OMT’yi karalama kampanyası değil, İslâm’a olan düşmanlığa ve müslümanlara yönelik nefret söylemlerinin açık şekilde ifade edilmesine ortam hazırlamaktır. Bizi çeşitli gruplarla-örgütlerle eşdeğer gösterip yaftalamaya çalışanlar bilmelidir ki, Müslümanlar çalışacak ve ODTÜ İslâmi güzelliklerle tanışacaktır”

Kaynak: Sözcü

Yorumlar

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.