Hamile Kalmanın Yolları

Gebelik planlayan hanımlar, heyecanla hamile kalabilmenin yollarını araştırmakta ve düşünmektedirler.

 

Gebe kalabilmek için esas olan sağlıklı bir yumurtlama ve yumurtlama sonrası yumurta hücresinin, sperm hücresi ile karşılaşıp döllenmesi, oluşan embriyonun da rahim içinde endometrium tabakasına tutunmasıdır.

 

Bütün bu fizyolojik olaylar ayda bir kez, 48-72 saat içinde olabilmektedir. Yumurtlama ve yumurta hücresinin canlı kalma süresi 48 saattir. Sağlıklı spermler de ilişki sonrası 72 saat kadar canlı kalabilirler.

 

Bu bilgilerin ışığında birçok çiftimiz,  takvim yöntemi ile veya yumurtlamayı gösteren test kitleri ile yumurtlama dönemlerini takip ederek, planlı ilişkiye girerek, gebe kalabilmeye çalışmaktadırlar. Bu yöntem tabi ki en kesin hamile kalma yöntemlerindendir.

 

Ancak düzensiz adet gören hanımlarda, yumurtlama günü tespiti zordur. Aynı zamanda planlı ilişki çiftlerde stres de yaratabilir. Bu yüzden hamile kalabilmek için normalde önerilen yöntem, hiçbir problemi olmayan çiftlerde, haftada 2-3 kez düzenli ilişkiye girmektir.

 

Bu şekilde sürekli bir yumurta takibi veya zaman kovalayıp strese girmektense, düzenli ilişki ile sürekli canlı spermlerin anne adayının tüplerinde bulunması sağlanacağından, gebe kalmak için engeli olmayan çiftler çok rahat bir şekilde mutlu sona ulaşabilirler.

 

Gebe kalmayı kolaylaştırıcı besinler veya hareketler gibi bilimsel veriler yoktur.