Göz Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Gözlerimiz bizim için en önemli organımızdır. Göz sağlımızı korumak için dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır. Bunlardan bazıları, yaz sıcaklarında güneşin tam tepede olduğu parlak olduğu saatlerde kaliteli camlara sahip güneş gözlükleri kullanmak, şapka takarak göz bölgesine gölge yapmak, uzun süre ışığa direkt olarak bakmamak gibi bazı tüyolar sayesinde sizlerde göz sağlığınızı uzun yıllar boyunca koruyabilirsiniz.

Şimdi bu maddeler nelerdir gelin yakından bakalım.

Göz Sağlığını Koruyan Yiyecekler Nelerdir?

Göz sağlığımızı koruyabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı yiyecekler mevcuttur. Bu yiyeceklere sofrada yer vermek hem sizin sağlığınıza hem de göz sağlığınıza oldukça yararlıdır. Omega 3 bakımından zengin yiyecekler, yağ asitleri, E vitamini takviyesi, çinko, lütein ve C vitamini takviyeleri gözdeki katarakt gibi rahatsızlıklardan olan görme problemlerinin oluşmasına büyük ölçüde engeller. Ispanak ve havuç gibi A vitamini bakımından zengin sebzelerin tüketilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca somon balığı, ton balığı tüketmek, yumurta, diğer protein kaynakları, turunçgiller ailesinden olan mandalina ve portakal gibi düzenli bir şekilde tüketilirse hayat boyu sağlıklı gözlerle yaşanır. Ayrıca unutulmamalıdır ki havuç gözler için ideal bir besin kaynağıdır.

Sigara İçmek Göz Sağlığına Zarar Verir

Sigara kullanımının zarar verdiği organların başında ilk etkilenen gözlerimizdir. Duman ve diğer zararlı maddelerden ötürü katarakta yakalanma ve göz sinirlerinizin zarar görme riskini büyük oranda arttırmaktadır. Eğer ki sigarayı bırakmayı deneyip bu konuda başarılı olamadıysanız mutlaka bir uzman kontrolünde tekrar denemelisiniz. Sigarayla vereceğiniz savaşta ne kadar istekli olursanız o kadar başarılı olma oranınız artacaktır. Sigara sadece gözlere değil tüm vücudunuz için son derece zararlı ve ölümcüldür.

Güneş Gözlüğü Kullanmayı Alışkanlık Haline Getirin

Kaliteli camları olan ve güneş ışınlarını filtre eden güneş gözlüğü kullanmalısınız, güneş gözlüğünün camları sayesinde güneşin zararlı ışınlarını gözünüze direkt olarak yansıtmaz. Gözlerinizi güneşin zararlı UV ışınlarından korur.Kalitesiz güneş gözlüğü kullandığınız takdirde gözünüzü korumak yerine, gözünüze çok daha büyük zararlar vermiş olursunuz. Camlar polarize ve filtreli değilse ışınları direkt olarak engellemez ve mercek görevi görerek gözünüzün normalden daha fazla zararlı ışını almasına neden olur. Bu yüzden gözlük seçiminiz son derece önemli bir konudur.

Bilgisayara Ekranına Çok Fazla Bakmayın

Bilgisayar başında uzun süre oturuyorsanız ve bilgisayar ekranına uzun süreler boyunca bakıyorsanız sizin de göz sağlığınız tehlikede demektir. Her ne kadar yeni nesil ekranlar göz sağlığını için zararlı ışınları emiyor olsa da uzun süre ekrana bakmak oldukça gözlere oldukça fazla zarar verir. Uzun süre ekrana bakmak gözlerde kuruma yapar ayrıca sırt ağrısı, boyun ağrıları ve omuz ağrıları ile hem gözünüz hem bedeniniz çeşitli sorunlar yaşar.Bilgisayarda otururken belirli zaman aralıklarında ufak aralar vererek ekran başından uzaklaşmalısınız. Kısa yürüyüşler ve birkaç kültür fizik hareketi ile kan dolaşımınızı hızlandırıp, gözlerinizi dinlendirmelisiniz. Ayrıca uzun süre ekrana bakıyorsanız bir göz muayenesi yaptırarak dinlendirici gözlük veya ekranın zararlı mavi ışınlarını emen bir filtreli gözlük yazdırabilirsiniz.

Tüm bunların dışında düzenli olarak göz doktoru muayenesine gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Gözlerinizde oluşabilecek hastalıkları önceden önlemek için belirli aralıklarla doktor muayenesi olmak oldukça önemli yer tutar.Doktora gitmeli ve size vereceği tavsiyelerine uymakta fayda vardır.