Feng Shui Nedir ?

Bilindiği üzere uzak doğudan ülkemize son yıllarda birçok felsefe gelmiş ve kabul görmüştür. Bunlardan biri de feng shui felsefesidir. Feng shui nedir diye bir soru soracak olursak kısaca bir dekorasyon felsefesidir. Huzuru, rahatlığı, mutluluğu benimsemiş olan bu Uzakdoğu kültürünün kökeni uzun yıllar öncesine dayanıyor.

 

Feng shui nedir sorusunu detaylı olarak incelemek gerekirse verilebilecek en güzel cevap Çinlilerin 3000 yıl öncesine dayanan öğretisidir ve dekorasyonda kullanılacak olan tüm eşyaların ve hatta her detayın bir enerjiye sahip olduğunu benimser. Daha da derin açıklamak gerekirse bu kullanılan dekor detaylarının verdiği enerjileri dengede tutarak daha önce de belirttiğimiz gibi huzuru, rahatlamayı ve mutluluğu amaçladığına inanılmaktadır.

Yasadığımız ortamlardaki tüm nesne ve eşyaları ve hatta yapıları bile yönleri ve renklerine göre düzenleme amaçlı olarak kotu sayılacak enerjileri dışarıda tutmayı, iyi olarak kabul edilen enerjinin ise içeri daha kolay girmesini, yani iyi ve kotu enerjinin dengede tutulmasını sağlar. İyi ve kotu enerji Çin dilinde ying yang olarak adlandırılır.

 

Daha çok eski dönemlerde yasamış olan zengin ve kültürlü Uzakdoğulu insanların kendilerine yasam alanları oluşturma amaçlı olarak feng shui felsefesini etkin ve yoğun olarak kullanmışlardır. Evlerinin yön ve biçimlerini, bahçe düzenini buna göre düzenlemeye çalışmışlardır. Bu yüzden bugün dahi cinde eski dönemlere ait bahçe ve saray önlerinin bu felsefeye göre düzenlendiği tahmin edilmektedir.