Esmerlere Özel Makyaj

Bir bayanın en önemli aksesuarı makyaj, beyaz tenli veya esmer fark etmeksizin her kadına yakışır. Makyajın amacı cildi kusursuz bir şekilde ön planda tutmaktır. Makyaj bayanların hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmelerin sağlar.

 

Esmer bayanlar makyaj seçiminde titiz davranmalıdırlar. Beyaz kumral veya buğday tenli bayanların yaptığı makyajlardan uzak durmalıdırlar. Esmerlere özel makyaj diğer tenlere uygulanan makyajlardan farklı olmalıdır. Renksiz bir makyaj esmer bir bayanı silik gösterir. Esmer bayanlar saç rengi seçiminde ciltlerine uygun koyu tonları tercih etmelidirler. Eğer tenlerine uygun bir saç tercihi yapmazlarsa o saçlar kişiden tamamen farklı bir hava sergiler. Esmerlerin kullanacağı saç renkleri küllü tonlar, kumral tonlar, küllü sarı ve kahve tonları olmalıdır. Esmer bayanlar ruj tercihini de koyu renklerden yana kullanmalıdırlar. Özellikle kırmızı, vişne, kiremit rengi, vişneçürüğü, koyu kırmızı, bordo, koyu kahve, vs. gibi rujlar bayanı daha çekici ve parlak gösterecektir. Eğer aşırı esmerseniz çok açık renkteki bir far veya çok parlak bir ruj tüm ışığını ve tarzını kaybettirebilir. Fondöten seçiminde ise genellikle tenlerinin bir ton açığı olan fondötenleri kullanmaları gerekir. Çok açık renkteki fondötenler esmer bir bayanın yüzünde sırıtır. Bu nedenle kullanacakları fondöten tenlerine uygun biçimde koyu tonları olmalıdır. Far seçiminde pastel tonlar, krem tonları, hafif kahvelik veren, bronz tonlardan yana olmalıdır. Bu tonlardaki farlar esmer bayana  göz alıcı bir ışıltı verir. Esmer bayanlar siyah kalem ve eyeliner kullanımında özgürce davranabilirler.

Ancak esmer bayanların bir avantajı yüzündeki leke ve aknelerin beyaz tenli kişilere göre daha az belli olmasıdır. Bu fondöten kullanımını en aza indirecek ve tende oluşacak kimyasal sebepli hastalık, leke ve kötü görünümlerden uzak  tutacaktır. Esmer kişiler makyaj yaparken kendilerine yakışacak renk ve malzemeleri bilir ve  bunun dışına çıkmazlar. Makyaj uzmanları ise tüm bu malzemelerin en kaliteli ve organik olmasından sıkça bahsetmektedirler. Bu oldukça önemli bir olgudur. Tenin zarar görmemesi için makyajdan vazgeçmeyen kadınlar ve işi gereği sıkça makyaj yapmak zorunda olan kişiler bu organik ürünleri kullanmalıdırlar.