Embriyo Transferi Sonrası İstirahat Süresi

Tüp bebek tedavisinin son aşaması olan embriyo transferinden sonra ne kadar süre istirahat edilmesi gerektiği anne adayları tarafından en çok sorulan sorudur. Transfer edilen embriyonun düşeceği kaygısı ile hareket etmeye korkarlar. Ancak 20 yılı aşkın süredir yapılan tüm bilimsel çalışmalarda embriyo transferi sonrası yapılan uzun yatak istirahatinin gebelik oranlarında hiçbir artışa neden olmadığı, hatta 24 saati aşan istirahatin gebelik oranlarını düşürdüğü gösterilmiştir. Bunun iki sebebi olabilir. Birincisi uzun süre yatağa bağlanmanın anne adayı üzerinde yarattığı stres, ikincisi ise kan dolaşımının azalmasıdır.

Bir saatten kısa süreli istirahat gebelik oranlarını azaltmamaktadır.  Bununla birlikte anne adaylarının kaygısını göz önünde bulundurarak tüp bebek merkezlerinde bir saat yatak istirahati uygulanmaktadır.

Rahim içi gebelik için her ay embriyonun yapışması için kuş tüyü bir yastık gibi hazırlanmaktadır. Gebelik olmadığı taktirde kan yoluyla atılan doku işte bu yataktır. Tüp bebek tedavisi esnasında bu yatağın çok daha sağlam olması için bazı hormonlarla desteklenmektedir. Rahmin içerisi bir boşluk değildir, bu yatağı oluşturan dokular birbiri ile temas halindedir.

Transfer edilen embriyo ancak mikroskop altında görülebilen micron boyutundadır ve o dokunun içinden düşmez.

Normal yolla ilişki sonucunda oluşan hiçbir gebelikte böyle bir istirahat söz konusu değildir, sosyal hayatlarına aynı şekilde devam etmektedirler.

Sevgili anne adayları; Embriyo transferi sonrası bulunduğunuz merkezde bir saat yatak istirahati yeterlidir. Evinize gittikten sonra yatmanıza gerek yoktur. 24 saat ev içinde rahatça dolaşıp, tv seyredip keyif yapabilirsiniz. Sonraki günlerde ağır kaldırmaktan kaçınarak günlük sosyal hayatınıza dönebilirsiniz.