Dekorasyonda Yeni Tasarımlar

Öncelikle bu benim ilk makalemin olduğunu bilmenizi isterim.

Yanlışlarım ve kusurlarım olmuşsa şimdiden herkesten özür dilerim.

Bu makalemde size dekorasyonun ne olduğu hakkında ve bununla ilgili önemli bir örnek vermek istiyorum.

 

 

Dekorasyon; Yaşanan mekânların kullanım amaçlarına uygun verimli, estetik ve sanatsal bir şekilde düzenlenmesidir.

Kısacası dekorasyon; bir mekâna bağlı olarak sanatsal bir şekilde göze hoş gelmesidir.

Bugün için çoğunlukla dekorasyon firmaları tarafından iş kolu haline gelmiş bulunan Dekorasyon olgusu, süsleme sanatı olarak da tanımlanabilir. Yaşanılan mekânların insan hayatına renk katması, doğaya farklı bakış açısıyla olarak değişiklik göstermektedir.

 

 

Öncelikle ben her zaman az metrekareli evlerin dar olmaları sebebiyle en zor dekore edilen alanlar olduğunu düşünüyorum. Bu tarz evlerde iyi bir dekorasyon yapmanın en temel şartı mümkün olduğu kadar ölü alanları değerlendirmektir. Eğer salon ve mutfak arasında yalnızca bir duvar varsa bu duvar yıkılıp, Amerikan mutfak sistemine geçilebilir. Bu işlem en az üç metrekarelik bir alanın ortaya çıkmasını ve dar olan salonun daha geniş görünmesini sağlar.

 

 

Düşük bir bütçeyle bu işlemi yapmak mümkündür. Küçük olan mutfakta da bazı değişiklikler yapılarak ölü alanlar değerlendirilebilir.

Çoğu mutfak dolabının evye altında kalan kısmı kullanılamaz haldedir.

 

Bunun en önemli sebebi klasik evyelerin gider borusunun aşağıya doğru monte edilmesidir. Kullanılamayan bu boşluğu değerlendirmek adına, atık suyu arka tarafta bir haznede biriktiren ve gider borusu duvara sıfır takabilen evyeleri tercih edebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde en az bir metreküplük bir ölü alan depolama alanına dönüştürülmüş olur.

 

 

 

Dar evleri dekore ederken yaşanan büyük sorunlardan biri de istenen mobilyaların ev için çok büyük olması ve kullanılamamasıdır. Bu tip evlerde geniş ve heybetli mobilyalar kullanmak zaten dar olan alanı daha da küçültecek ve basık görüntü oluşmasına yol açacaktır. Dar evlere en uygun mobilya köşe takımlarıdır. Köşe takımları fazla geniş değildir ve duvara sıfır olarak yerleştirilebilir. Bu sayede ortadaki boş alan bir nebze olsun artacaktır.