Dekorasyonda Mavi Beyaz Renk Şeması

Dekorasyonda Mavi Beyaz Renk Şeması

Dekorasyonda mavi ve beyaz ikilisi klasik ve en çok tercih edilen renk paletlerinden biridir. Modası asla geçmez, zamansızdır ve bu ikili sayesinde sadeliği şıklık ile buluşturmak çok kolaydır. Beyaz Çin porselenlerinin mavi motifleriyle ilk popülerliğini kazanan tema, 18. yüzyılda Fransa’da yaygın olarak kullanılmıştır. O günden bugüne dünyanın pek çok köşesinde mavi beyaz dekorasyonun farklı örneklerine rastlamak mümkündür.

Dekorasyonda Mavi Beyaz Renk Şeması 6

Bu iki rengin ortaya çıkardığı güçlü kontrast sayesinde salona derinlik ve enerji katmak için çok fazla aksesuar kullanmaya gerek kalmaz. Zaten mavi beyaz renk paletinin sade ve çarpıcı olabilmesi de bu sayede gerçekleşir. Az süslemeye rağmen göz alıcı bir dekorasyon ortaya çıkar.

Dekorasyonda Mavi Beyaz Renk Şeması 8

Mavi gökyüzünün, okyanusun rengidir. Sonsuzluğu, derinliği çağrıştırır. Eve ferahlık verir. Beyazla bir araya geldiğinde bu temanın evi tazelendiğini hemen fark edebilirsiniz.  Bu temanın yazlık evlerde veya kır evlerinde daha çok kullanılması biraz da bu çağrışımlarla ilgilidir. Su kenarına ve hayatın daha yavaş, daha sakin ilerlediği mekanlara bu renkler çok yakışır.

Dekorasyonda Mavi Beyaz Renk Şeması 3

Mavi ve kahverengi birbirine çok yakıştığı için, mavi beyaz bir salon dekorasyonunda parke zemin size sorun çıkarmayacaktır. Açık ya da koyu kahverengi parke ve yine kahverengi ahşap mobilyaları, mavi beyaz salonlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Salonu aydınlık tutmak ve koyu renklere boğmamak için koyu renk mobilya seçtiyseniz duvarları beyaz renk yapmak yerinde olacaktır.

Dekorasyonda Mavi Beyaz Renk Şeması 2

Tümüyle mavi ya da beyaz bir koltuk takımı yerine  kanepe ve tekli koltuklar arasında renkleri paylaştırmak salonu tek düzelikten kurtarır.  Mavi ve beyazın soğuk görünümünü kırmak için krem rengi bir halı kullanılabilir.