Çok Az Regl Olmak ve Az Gelen Adet Kanaması

Çok Az Regl Olmak ve Az Gelen Adet Kanaması

Adet kanama miktarının veya süresinin azalması çok az adet görmek olarak değerlendirilebilir.

 

Az adet olmak eğer uzun süreden beri yaşanan bir problemse altta yatan muhakkak bir problem vardır.

 

Yumurtalık yani over rezervinin azaldığı hanımlar, genç yaşlarda da olsalar az adet görme şikayetiyle gelebilirler. Bunun tam tersi polikistikoverleri olup, yumurtalık rezervi fazla olan hanımlarda da uzun süre gecikmeli veya miktarı az geçen adetler yaşanabilir. Çikolata kisti, endometrioması olanlarda da adet kanamaları az olmaktadır. Hormonal dengesizlikler, tiroid hormon bozuklukları, prolaktin dediğimiz süt hormonunun yüksek olması gibi sebepler de az adet görme nedenleridir.

 

Yukarıda saymaya çalıştığım birçok sebepten dolayı, az adet gören hanımların jinekolojik muayene, ultrasonografi ve hormonal değerlendirmelerinin yapılmasında fayda vardır.

 

Az gelen adet kanaması

 

Adet kanamalarının normal tarifi 2-8 gün arası, günlük 3-5 ped değişimi miktarında olarak yapılmaktadır.

 

Bu tarifin dışındaki kanamalar anormal olarak kabul edilir.

 

Adet kanamasının az olması bazen hormonal değişiklik ve bozukluklara, bazen oluşan basit yumurtalık kistlerine, bazen de yumurtalık rezervinin azalmasına işaret edebilir.

 

Erken veya zamanında menopoz başlangıç durumlarında da adet kanamaları azalmaya başlar.

 

Hormonal bozukluklardan tiroid hormon bozuklukları, guatr hastalıkları, prolaktin yükseklikleri adetlerde azalmaya sebep olabilir.

 

Adet miktarının azlığından şikayetçi olan hanımların sorununu çözebilmek için, jinekolojik muayene, ultrasonografi ve bazı hormonal tetkiklerin yapılması yeterlidir.