Çocuk Odaları İçin Duvar Rengi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuk Odaları İçin Duvar Rengi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bir çocuğun gün içinde en çok vakit geçireceği yer olan kendi odası, kişiliğini ve hayal gücünü de en doğru şekilde yansıtacağı yer olmalıdır. İşte bu yüzdendir ki kendi düşünce tarzınıza göre değil çocuğunuzun asıl hayal dünyasını ve kişisel karakterini de göz önünde bulundurarak mobilya, aksesuarları ve duvar rengi seçimi yapılmalıdır. Bu oda sizin yarattığınız bir dünyadan öte çocuğunuzun oynamaktan, uyumaktan ve orada bulunmaktan zevk alacağı bir ortam olmalıdır.

Cinsiyet ayrımcılığını pekiştiren ve çok küçük yaşta ona renklerin bile cinsiyetlere göre olduğunu anlatan hatta kızlar için pembe, erkekler için mavi renkleri tercih etmenin kişiliklerinin gelişimi için çok yanlış bir karar olacağını biliyor muydunuz? Oysa ki tüm renkler cinsiyetsizdir ve renklerin yansıttığı duygular hepimiz için farklıdır. Bu nedenle parlak ve daha canlı renklerden pastel ve mat görünümlü renklere kadar her tür duvar rengi seçimi isteğe göre yapılabilir. Tabii ki renk seçimini gerçekleştirirken boyanın türü ve doğal kalitesi de çok önemli bir durumdur.

Yeşilin Doğal Uyumuna Güvenin

Doğanın asıl rengi olan yeşilin birçok alt canlı tonu çocuk odaları için en uygun renklerden biri olabilir. Fıstık yeşili, badem yeşili, çağla, zeytin ve çimen yeşili gibi birçok tona sahip olan yeşil duvarda ana renk ya da ton rengi olarak tercih edilebilir. Bu konsept ile çocuklara küçük yaşlarından itibaren doğa sevgisi ve çevre bilinci kazandırabilirsiniz. Bu açıdan da önemli bir renktir.

Gökyüzünün Rengi Mavi İle Huzur

Mavi rengin sadece erkek çocuklar için tercih edilmesi durumu, cinsiyet eşitsizliğine büyük bir örnektir.Küçük yaşta bu eşitsizliği ona aktarmak demektir. Bu tamamen ama tamamen yanlıştır. Renkler herkes içindir bunu unutmayın. Mavi renk de asıl doğallığın ve gökyüzünün gerçek rengi olarak aynı zamanda da özgürlüğün bir simgesidir. Bu nedenle cam göbeği, bebek, gök mavisi ya da pastel mat mavi renkleri çocuk odaları için doğru bir seçimdir. Ana renk olarak ya da vurgu rengi olarak da kullanabilirsiniz. Turuncu renkleri mavinin tamamlayıcı rengi olarak kullanırsanız odaya sıcak bir enerji katabilirsiniz. Tıpkı gökyüzü ve güneşin sonsuz dansı gibi.

Güneşin Mutlu Rengi Sarı

Sarının pek çok tonu çocuk odaları için tercih edilebilecek en doğal ve sıcak renklerdendir. Yeşile kaçan sarı ya da saf güneş rengi sarısı renkler ana renk olarak düşünebilirsiniz. Sarıyı ton rengi olarak düşünüyorsanız, turuncular, maviler ya da doğa yeşilini ana renk olarak tercih de edebilirsiniz. Sarı renk dinlendirir ve odaklanmayı arttırır.

Sıcaklığın Gerçek Rengi Turuncu

Soft ya da pastel turuncular kadar insanı dinlendiren başka bir renk yoktur. Çocuklarınız için de sıcaklığın asıl sembolü turuncuyu sarı ya da mavi ton renkler ile harmanlayıp duvarlara güzel bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Canlı turuncu renklerini seçerseniz odanın havası ve enerjisi oldukça yükselecektir. Ayrıca tercih edeceğiniz mobilyaları turuncunun zıt renkleri olarak aldığınızda odada tam bir bütünlük sağlayabilirsiniz.