Çocuğunuz Sizi Taklit Edebilir?

 

Çocuklar bir şeyleri öğrenim süreçlerinde neler öğrendiklerini pekiştirmek için taklit etme yöntemini kullanırlar. Bu taklit yöntemi çocukların bilerek yapmadığı ve gayri ihtiyari bir şekilde yaptıkları yöntemdir. Ancak çocuk bir şeyi taklit ediyorsa yani o şeyi model olarak alıyorsa bu durum onun o merak ettiği konuyu öğrenme yolunda olduğunu göstermektedir. Anne ve babanın bu konuda oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Çocuklarının öğrenmesini istemediği konuları taklit etmemeleri için çocukların yanında söyledikleri ve genel davranışlarına dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü çocuklar oldukça çabuk kavrama ve anlama yeteneğine sahiptirler.

Çocuklarda Taklit Yeteneği Son Derece Gelişmiştir

Çocuklarda model alma ve taklit yeteneği hemen hemen 1 yaş civarında tamamen gelişmektedir. Bu dönem boyunca çocuklar gördükleri hemen hemen her şeyi ve duydukları her sesi hafızalarına alarak taklit etmeye çalışırlar. Pek çok çocuk için en önemli rol modeli anne ve babalardır. Annesini bütün gün izleyen bir kız çocuğu tıpkı annesi gibi giyinmek, onun gibi makyaj yapmak ve giydiği topuklu ayakkabıyı giymek isteyecektir. Rol model örneğinde görülen en doğal durum budur. Genel olarak 4 yaş civarında anneden almış olduğu rol modeli ile babasına kendisini daha çok beğendirme davranışlarına hatta ve hatta kıskançlık durumlarına girmektedirler.

Model Alma Nedir?

Erkek çocuklar da babası gibi giyinmek, onun gibi tıraş olmak ve işe giderek akşam eve gelme gibi modelleri taklit etmektedir. İster kız ister erkek çocuklar olsun anne ve babalarının davranışları rol modeli alarak geleceğe adım adım yürümektedirler. Unutmayınız ki ilk eğitim her zaman ailede başlar. Siz nasıl olursanız çocuklarınız da bu şekilde büyüyecektir. Okul yıllarına gelen çocuklar bu davranış ve rol modellerinde hareket edeceği için aile değeri kavramını sosyal çevresine yansıtmaya başlayacaktır. Okul döneminde öğretmenlerini, sevdiği sanatçılarını veya sporcuları model olarak alabilmektedirler. İlerleyen yıllarda onlar gibi olmak istediklerini belirterek rol modellerine uygun bir hayat çizmek isteyebilirler. Rol model ve taklit yetenekleri 1 yaşında başlayarak çocukluk döneminin her döneminde kendisini gösterir. Taklit yeteneği çocukların öğrenmesinde ise oldukça önemlidir. Bu yüzden evde ve çocuklarınızın yanında yaptığınız her hareketi, söylediğiniz her sözü tekrar tekrar düşünerek hareket etmelisiniz. Unutmayınız ki çocuğunuzun sizi her an izleyip rol model olarak sizin hareketlerinizi taklit edecektir.