Çocuğunuz İçin Okul Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Okul seçimi çocukların başarı gelişimi ve öğrenme eğilimleri için çok önemli bir konudur. Çocuk için bu kadar önemli bir konuda seçim yapacaksanız belli başlı kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle oturduğunuz yere daha yakın bir okul seçmek her zaman için size ve çocuğunuza avantaj sağlar. Çocuğunuzu uzak bir okula yolladığınız zaman, daha erken kalkması, eve daha geç gelecek olması ve yollarda yıpranacak olması çocuk üzerinde negatif bir etki yaratacaktır. Bu sebeplerden ötürü her zaman oturduğunuz yere daha yakın bir okul seçmeniz herkes için daha güzel sonuçlar doğuracaktır. Çocuklar genel olarak yollarda harcayacağı zamanı evde uyuyarak veya oyun oynayarak geçirdikleri zamana tercih edeceklerinden ötürü daha mutlu ve istekli bir çocuk olurlar.

Öğretmen Faktörü Kilit Noktadır

İlkokula başlarken en önemli konu yakınlık veya uzaklık değil öğretmen faktörüdür. Çünkü çocuk tam 4 yıl boyunca aynı öğretmenden eğitim alacaktır ve aynı öğretmenden hayatı öğrenecektir. Onunla vakit geçirecek ve ilk bilgilerini ondan alacaktır. İlkokul öğretmenleri her zaman çocukların öğrenim süreleri boyunca çok fazla bir önem taşımaktadırlar. Lisede işler biraz daha değişmektedir.  Pek çok öğretmen dersinize girer ve belki de çoğunun adını hatırlamazsınız. Fakat ilkokul öğretmeninin adını hemen hemen herkes hatırlar. İşte ilk öğretmenler bu kadar önemli bir yere sahiptir. Şiddete ve ağırlığa dayalı eğitim veren sürekli olarak bağıran bir öğretmen çocuklar üzerinde daima olumsuz bir etki yaratmaktadır. Şiddet ile ceza vererek hiçbir zaman eğitim verilemez. Verilse dahi o eğitimin çocuk için hiçbir faydası olmaz. Bunun yanında sevecen, duygusal, ilgili bir öğretmenin yetiştireceği çocuklar her zaman için daha mutlu ve topluma daha faydalı bir birey olurlar. Kendinizden örnek vererek düşünün, sizi döven bir öğretmeni mi tercih edersiniz yoksa sizin başarılı olmanız için elinden geleni yapan bir öğretmeni mi? İşte bahsettiğimiz konu tam olarak bundan ibaret. Bu sebeplerden ötürü çocuğunuz okula gitmeden önce okul öğretmenlerini çok iyi araştırmalı ve gideceği okulun iyi bir öğretmen kadrosuna sahip olmasına özen göstermeye çalışın. Öğretmenlerin akademik başarılarını araştırın. Hatta direkt olarak okula gidip öğretmenler ile bizzat yüz yüze görüşme talep edebilirsiniz. Unutmayın sizin çocuğunuz ile tam olarak 4 yıl geçirecekler.

Eğitim Kalitesi Her Zaman Daha Yüksek Olan Okulu Seçin

Eğer ki imkânınız varsa çocuğunuzu eğitim kalitesi daha yüksek olan iyi veya özel bir okula vermeye özen gösterebilirsiniz. Disiplinli ve kaliteli bir okul aşırı doza kaçmadıktan sonra her zaman daha iyi bir eğitim kalitesi almanızı sağlar. Okulun eğitimi ve öğretimi oldukça önemlidir. Derslerin hiçbir zaman boş geçmemesi, okulda sürekli eğitici ve öğretici etkinlik yapılması, sosyal etkinliklerin öneminin vurgulanması gibi konular son derece önemlidir. Çocukların iyi bir eğitim almasının yanında her zaman sosyal olarak da kendini geliştirmesi son derece önemlidir.