Çocuğunuz Evdeyken Asla Temizlik Yapmayın

Temizlik evin her alanında oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aklı başında olan her insan temizliğin ne kadar gerekli olduğunun da bilincinde olması gerekmektedir. Yalnız es geçilmemesi gereken bir durum var, özellikle ufak yaşta bir çocuğa sahip iseniz, temizlik yapmanın hangi vakitlerde daha doğru olacağını bilmeli ve buna göre davranmalısınız.    

Kimyasal Ürünler Çocuklar İçin Tehlike Saçıyor

Çocuklar genellikle çoğu zaman örnek olarak çevresindeki insanları görürler. Onların davranışlarını tıpkı birer ayna gibi kendilerince yansıtırlar. Evinizde çocuk varken temizlik yapmak onun da bu alışkanlığı kazanması için iyi son derece olumlu bir etkendir. Fakat bu görüntüden doğacak kazalar meydana gelebilir. Öncelikle temizlik malzemeleri ağır kimyasallardan oluşur ve temizlik sırasında pek çok asidik ürünler kullanılmaktadır. Yetişkinler temizlik malzemelerini kullanıp temizliklerini yaparken bu malzemelerinin renkli ve kokulu olması ise çocukların bütün dikkatini çekerek temizlik malzemelerini merakla keşfetmeye yönlendirir. Bu sebepten ötürü olası bir temizlik malzemesine ağız yolu ile temas etmesi ya da direkt olarak göz ile teması oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Malzemeleri yutabilir veya gözlerine sürerek göz sağlığını tehlikeye atabilir.

Solunum Yolu Sağlığına Dikkat

Başka bir tercih olarak kullanılan ağır kimyasallar (tuz ruhu gibi) vücutta yanık ve tahrişe sebep olarak çocuklarınız için birer büyük birer tehdit haline gelmektedir. Bir diğer konu ise temizlik esnasında ortaya çıkan tozlardır. Tozlar solunum yolu sisteminin en büyük düşmanıdır. Çocukların tam olarak gelişmemiş ve narin vücutları bu konuda ise daha hassastır. Elektrikli süpürgenin çıkaracağı gürültülü sesin peşinden koşan çocuklar, süpürgenin arka filtre bölümünden tekrar çıkan tozlara karşı oldukça savunmasızdır. Yetişkinler ne yazık ki çocuklarının böyle bir problem ile karşı karşıya kaldığının pek bilincinde değildir. Sürekli olarak toz etkisi altında kalan çocuklarda ise astım ve bronşit rahatsızlıkları oluşmaya başlar.  Bu sebeple önemli olan ve elbette yapılması gereken temizlik günleri çocuklar evdeyken yapılmaması daha doğru olacaktır. Çocuklar dışarıda olduğu günlerde yapılması onların hem beden hem de sağlık gelişimleri açısından oldukça doğru bir zaman olacaktır. Unutmayın ki her şey onların iyiliği ve sağlığı için.