Cildi Kış Aylarında Korumanın Yolları

 

Nem oranının düştüğü, rüzgar, yağmur ve karla beraber gitgide kötüleşen hava şartlarına bağlı olarak cilt yıpranma gösterebilir. Kış ayında karşı cildinizi korumasız bırakmamak, cilt bakımı uygulamak sandığınızdan çok daha önemlidir.

Kış aylarında soğuyan havalara karşı cildi korumak önemli olduğu kadar zordur. Soğuk ve kuru hava, ciltte kurumalara neden olduğu gibi, bu durum başta egzama olmak üzere birçok hastalığa da davetiye çıkarabilir. Bu nedenle, kış aylarında cilt bakımının ne derece önemli olduğunu kavramalı ve önemler alınmalıdır.

 

İçindekiler:

  • Kış Aylarına Uyumlu Giysiler Giyin
  • Saçınızı Her Gün Yıkamayın
  • Güneş Koruyucu Kullanın
  • Ilık Suyla Yıkanın
  • Duşta Kese ve Lif Yapmamaya Özen Gösterin
  • Ponza Taşı Kullanın
  • Soğuk Havalarda Maske ya da Peeling Yapmayın
  • El ve Vücut Kremi Kullanın
  • Dudak Koruyucu Kremi İhmal Etmeyin
  • Beslenme Düzeninize Özen Gösterin

 

Kış Aylarına Uyumlu Giysiler Giyin

Kış aylarında cildi rüzgar, yağmur ve kardan korumak amacıyla vücudun tamamını kapatacak giysiler tercih edilmelidir. Mont, kaban, yağmurluk gibi giysiler vücudunuzun tamamını kapatırken, ellerini korumanız için eldiven, boynunuzu ve göğsünüzü kapatarak koruma sağlayacak atkı ya da şal tercih edilmelidir. Saçlarınızı da korumanız için bere ya da şapka kullanmanız gerekmektedir.  Kış aylarında havanın soğuması sonucunda nemin azalması, soğuk hava ve rüzgar gibi etkenler egzama gibi hastalıkları tetikleyebildiği için uygun kıyafetlerle cildinizi koruyabilirsiniz.

 

Saçınızı Her Gün Yıkamayın

Saçınızda var olan doğal sebumu korumak amacıyla haftada iki ya da üç kez yıkamanız daha doğru olacaktır. Bununla birlikte, kış mevsiminde artan

çevre kirliliği, saçları olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu tür durumlara maruz kaldığınızda saçları güçlendirecek, içerisinde biotin, çinko ve demir barındıran bakım ürünlerini kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

 

Güneş Koruyucu Kullanın

Güneş, yaz mevsimi kadar etkili olmasa da bu durumun sizin tehlike altında olmadığınızı düşündürmesine izin vermeyin. Buz ve karın oluşturduğu yüzeylerden yansıyan güneş ışınları da zarar vermektedir. Bu nedenle, dışarıya çıkmadan en az yarım saat önce güneş koruyucusu kullanmaya özen gösterin.

 

Ilık Suyla Yıkanın

Haftada iki ya da üç kere ve 36 ila 40 derecelik ılık suyla duş almaya çalışın. Her gün yıkanmak, sıcak suyla yıkanmak ya da yıkanma süresini uzun tutmak derinin kurumasına neden olmaktadır. Bu nedenle duşta geçirdiğiniz süreyi 5 ila 10 dakika ile sınırlayın.

 

Duşta Kese ve Lif Yapmamaya Özen Gösterin

Kurutucu yan etkileri sahip olan kese ve lif işlemleri ile birlikte vücut jellerini kullanmamaya özen gösterin. Vücut jeli kullanmak yerine, nemlendirici özelliği yüksek ve hassas cilt tiplerine uygun temizleyiciler kullanın. Bu temizleyicileri çıplak elle cildinize uygulayın.

 

Ponza Taşı Kullanın

Ayak derinizde oluşan kalınlaşma ve nasırlaşmayı, haftada bir kez olacak şekilde ölü deriyi dışarı atan törpü ya da ponza taşı gibi uygulamalarla temizleyin. Her banyo sonrasında ayaklarınıza nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

 

Soğuk Havalarda Maske ya da Peeling Yapmayın

Maske ve peeling, derinin sahip olduğu doğal lipid bariyeri uzaklaştırıcı özelliğe sahip olduğu için özellikle kuru cilt türüne sahip kişilerin maske ve peeling uygulamalarından kaçınmaları gerekmektedir. Bununla birlikte, kış mevsiminde yüzün, günde iki kez yıkanması da yeterli olmaktadır.

 

El ve Vücut Kremi Kullanın

Duş sonrası ve dışarıya çıkmadan önce derinin lipid bariyerini onarıcı ve besleyici özelliklere sahip ürünler tercih etmeniz, cildinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Dudak Koruyucu Kremi İhmal Etmeyin

Kış aylarında en çok kuruyan bölgelerim başında dudaklar gelir. Dudakların kuruması sonucu ise çatlaklar oluşmaktadır. Dudak çatlaklarını önlemek için mutlaka dudak koruyucu krem kullanmanız gerekir.

Beslenme Düzeninize Özen Gösterin

Bol su tüketerek ve meyve, sebze gibi besin değeri yüksek, nem açısından zengin yiyecekler tüketerek cildinizin sağlıklı ve nemli olmasını sağlayabilirsiniz.