Baş Ağrısına Sebep Olan Yiyecekler

Çağımızdaki en büyük sağlık sorunlarından bir tanesi baş ağrısı. Çoğu insan yaşadığı baş ağrılarının acaba kaynağı migren mi diye kendi kendine cevap arar. Fakat her baş ağrısının altından migren çıkmayabilir. Günlük hayatta tüketilen bazı gıdalar kişilerde baş ağrısına sebep olabiliyor.

 

İşte baş ağrısına sebep olan yiyecekler ;

  1. Zeytin ; Aşırı zeytin ve zeytin yağı tüketimi kişilerde baş ağrısına neden olabilir. Çünkü zeytin içinde barındırdığı ağır metaryaller ile bünyede ters etki yapabilir. Bunun için günlük çok az miktarda zeytin ve zeytin yağı tüketmekte fayda var.
  2. Soya sosu ; Genellikle yemeklere lezzet vermesi açısından kullanılan soya sosu, ağırı dozda kullanılırsa baş ağrılarına yol açabildiği gibi insanı ölüme dahi götürebiliyor. Çünkü soya sosu içinde ciddi miktarda yüksek toz bulunduruyor.
  3. Kurutulan etler ; Kurutulan etler de nitrat ve sodyum oranı yoğunlaşıyor. Bu nedenle kurutulmuş eti tüketmek baş ağrılarına neden olabilir.
  4. Çin yemekleri ile fastfood ; Çin yemekleri genellikle monosodyum glutamate adı verilen amino asit içerir. Ayrıca bu amino asit hamburger, pizza ve kızartmalar da kullanılarak, bu gibi gıdaların yüksek tüketilmesi hızla obeziteye götürdüğünden tansiyon ve buna bağlı baş ağrılarını oluşturur.
  5. Yıllanmış peynir ; Bir çok kişi yıllanmış peyniri çok seviyor ve daha lezzetli olduğundan bahsediyor. Fakat 1 ay, 6 ay veya 1 yıl üzerinde bekletilmiş peynirlerin tüketilmesi kişilerde yüksek tansiyonu doğurabilir ve buna bağlı baş ağrıları ile alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.
  6. Yapay tatlandırıcılar ; Normal şekere oranla çok daha az kalori verdiği ve 2 kat daha fazla tat ürettiğinden dolayı genellikle yapay tatlandırıcılar çay gibi içeceklerde sık kullanılır. Fakat çeşitli kimyasallardan yapılan tatlandırıcılar, içinde barındırdığı sakarin maddesi nedeniyle kişilerde kansere neden olabildiği gibi baş ağrılarını da tetikleyebilir.
  7. Kırmızı şarap ; Koyu renkteki üzümlerden yapılan kırmızı şarap, üretim sırasında fermantasyon ve yıllandırma işlemlerine tabi tutulur. Yıllanmış olduğundan ötürü tüketilmelerde bazı bünyesi zayıf kişilerde baş ağrılarına neden olabilir.
  8. Yer fıstığı ; İçinde barındırdığı tyramine adlı maddeden dolayı bilimsel araştırmalardan elde edilen verilere göre sık tüketilmesinden dolayı insanlarda baş ağrısına sebep olan bir diğer yiyecek.