Ballı Yüz Maskesi Tarifi

Ballı yüz maskesi hazırlaması oldukça kolay ve pek çok faydası olan bir cilt bakım uygulamasıdır. Balın cilde faydaları arasında ilk sıralarda cildi nemlendirmesi ve yumuşatması, doğal bir antioksidan olarak kırışıklıklara, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruması ve cilt yüzeyinde oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesi gelmektedir. Ballı yüz maskesini hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yumurtanın sarısı.

Ballı Yüz Maskesi Hazırlanışı ve Kullanımı

Önce 1 yemek kaşığı balı kaseye alın ve yavaş yavaş zeytinyağını ekleyerek karıştırın. Zeytinyağı, ticari kozmetik ürünlerinde kullanılan yağlardan farklı olarak gözeneklerde birikme yapmaz ve cilde parlaklık verir. Zeytinyağıyla balı karıştırdıktan sonra yumurta sarısını ekleyin. Yumurta sarısı maskeye krem kıvamı vermenin yanı sıra cildin yağ üretimini dengeleyerek fazla yağı alır ve gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur. 3 malzemeyi de krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın.

Maskenin daha etkili olabilmesi için karışımı yüzünüze sürmeden önce sıcak bir bezle yüzünüzü silerek gözenekleri açın. Daha sonra maskeyi parmak uçlarınızla tüm yüzünüze eşit miktarda yayın. 20-30 dakika bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Gözeneklerin kapanması ve cildin sıkılaşması sonlara doğru soğuk su kullanabilirsiniz.

Peeling Etkili Bal Maskesi: Kabuğu soyulmuş 1 adet elma ile 1 yemek kaşığı balı blendera koyun ve yumuşak kıvama gelinceye kadar karıştırın. Maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyin ve ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi düzeli olarak kullanırsanız yüzünüzdeki lekelerin görünümü hafifleyecektir.

Bir diğer peeling etkili bal maskesi içinse 1 yemek kaşığı bademi kaşıkla iyice ezin, 2 çorba kaşığı limon 1 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesiyle krem kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın ve yüzünüze parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Çok kuru ciltler için limon suyu yerine yoğurt kullanılabilir.

Akneye Eğilimli Cilt için Bal Maskesi: Bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler; 3 çay kaşığı saf bal ve 1/2 çay kaşığı tarçın. İki malzemeyi iyice karıştırın ve ardından yüzünüze uygulayın. Maskeyi 10-30 dakika kadar bekletin. Hem balın hem de tarçının anti-bakteriyel özellikleri akneye eğilimli cilt için faydalıdır.

Eğer cildiniz hassassa tarçın tahriş edebilir. Bu nedenle maskeyi yüzünüze uygulamadan önce elinizin arka tarafında test etmenizde fayda vardır.

Hassas Ciltler için Bal Maskesi: Bu maske için 2 çay kaşığı bal ile 1 çay kaşığı aloe vera jeline ihtiyacınız olacak. Malzemeleri karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 10-20 dakika kadar bekletin. Peki neden aloe? Çünkü bu malzeme cildi sakinleştirir ve hassas, tedirgin cilt için mükemmeldir.

Yara İzleri ve Koyu Lekeler için Bal Maskesi: 2 çay kaşığı saf bal ve 1/2 çay kaşığı limon suyu bu maskeyi hazırlamak için yeterlidir. Malzemeleri karıştırın ve karışımı yüzünüze uygulayın. 20-30 dakika kadar cildinizde bekletin. Limon suyu koyu lekelerin renginin açılmasına ve yara izlerinin daha az belirgin hale gelmesine yardımcı olur. İlk uygulamadan sonra cildinizdeki yumuşaklığı ve pürüzsüzlüğü hissederseniz, ancak leke ve yara izlerinde fark edilir bir değişiklik görmek için birkaç uygulama gereklidir.

Saf Balın İçerisindeki Besin Maddeleri ve Bunların Cilde Olan Besleyici Faydaları

Besin Maddesi Cilt için Faydası
B1 Vitamini Sağlıklı ve işlevini yerine bir cilt için gereklidir.
B2 Vitamini Cildi serbest radikallerin vereceği zarara karşı korur.
B6 Vitamini Yeni cilt hücrelerinin oluşumu için gereklidir. Cildi nemli ve sağlıklı tutar.
B3 Vitamini Antiinflamatuar. Cilt ve akne enflamasyonlarını azaltır. Kuru cildi nemlendirir.
C Vitamini C Vitamini bakımından zengin olan saf bal kuru cilt ve döküntü gibi semptomların iyileştirilmesinde kullanılır.
Çinko Serbest radikal aktivitesiyle savaşır. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır.